شاخص تورم بانک مرکزی سال ۹۹/ نرخ تورم در ایران چقدر است؟

نرخ تورم
نرخ تورم یکی از مهم‌ترین متغیرهای کلان اقتصادی است. نرخ تورم می‌تواند به ما نشان دهد که وضعیت اقتصاد یک کشور به چه شکل است و چه آینده‌ای می‌تواند داشته باشد. نرخ تورم بر بسیاری از دیگر متغیرهای اقتصادی نیز می‌تواند تأثیر بگذارد؛ که از آن‌ها می‌توان به قیمت کالاها، قیمت مسکن و قیمت سهام شرکت‌ها اشاره کرد همان‌طور که می‌دانید، دانستن این موضوع و داشتن پیش‌بینی درست از آینده اقتصادی کشور می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای ما داشته باشد ما می‌توانیم بفهمیم که چه زمانی و در کجا می‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم و بهترین تصمیم ممکن را می‌گیریم. در این متن سعی داریم به نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی بپردازیم و کمی از چیستی نرخ تورم بگوییم. در ادامه به این پرسش‌ها خواهیم پرداخت:
• تورم چیست؟
• نرخ تورم را چگونه محاسبه می‌کنند؟محاسبه نرخ تورم سال ۱۳۹۹ بانک مرکزی
• نرخ تورم بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ چیست؟

تورم چیست؟

در کل تورم زاده یک عدم تناسب در بین متغیرهای اقتصادی است. این موضوع کاملاً ملموس است، فرض کنید، در کشور به دلیل مشکلات مربوط به کشاورزی عرضه یکی از محصولات کاهش پیدا می‌کند، هرچند که تقاضا تغییری پیدا نکرده است؛ اما به دلیل کاهش عرضه قیمت محصول افزایش پیدا می‌کند. حالا فرض کنید اتفاق دیگری بیافتد و مشخص شود، محصول مربوطه می‌تواند خواص درمانی ویژه‌ای داشته باشد حالا تقاضا افزایش پیدا می‌کند و این تناسب را از بین می‌برد و قیمت محصول را افزایش می‌دهد.(در ادامه فیلم تحلیل فاندامنتال بیت کوین را هم ببینید)
اقتصاددانان معتقد هستند، زمانی که عرضه کل کاهش پیدا کند یا تقاضای کل افزایش پیدا کند، تورم در اقتصاد ایجاد می‌شود. از طرف دیگر اگر عرضه پول مازاد بر رشد اقتصادی یا به‌عبارت‌دیگر رشد اقتصادی هم اتفاق بیافتد باز تورم ایجاد می‌شود و هر چه قدر میزان تورم بیشتر باشد، قدرت خرید با واحد پولی مشخص کاهش پیدا خواهد کرد.(در ادامه مقاله کاربرد طلا را هم مطالعه کنید)
شاخص بورس چیست؟ از نمودار شاخص بورس چه می‌دانید؟

نرخ تورم را چگونه محاسبه می‌کنند؟

تورم با نرخ تورم سنجیده می‌شود که اداره آمارهای اقتصادی در بانک مرکزی ایران مسئول محاسبه این نرخ است. همان‌طور که در بخش پیش نیز اشاره کردیم. نرخ تورم نشان می‌دهد که ارزش پول و قدرت خرید مردم به چه میزان است. نرخ تورم عبارت از تغییرات نسبی در شاخص قیمت است. البته همان‌طور که در تعریف مشخص است، این شاخص نسبی است و به‌صورت نقطه‌به‌نقطه و سالانه محاسبه می‌شود.
برای محاسبه آن‌هم ابتدا ۱۲ گروه خدمات و کالا ازجمله خوراکی‌ها، پوشاک و کفش، حمل‌ونقل، تحصیل و مواردی از این قبیل تعیین می‌شوند و توسط مأموران آمارگیر قیمت آن‌ها تعیین می‌شود. در پایان و با توجه به ضریبی که به هر کدام از آن‌ها اختصاص داده شده است. میزان تورم قیمت‌ها نسبت به سال گذشته تعیین می‌شود. به احتمال زیاد شنیده‌اید که معمولاً عددی که مرکز آمار اعلام می‌کند با عددی که نرخ تورم بانک مرکزی، متفاوت است. دلیل این تفاوت در نوع وزنی است که به هر کدام از این گروه‌های کالایی و خدماتی اختصاص داده می‌شود.(پیشنهاد میکنم، مقاله اصطلاحات فارکس را مطالعه کنید)
تورم بانک مرکزی
جدول نرخ تورم سال ۹۹ بانک مرکزی – جدول شاخص تورم بانک مرکزی سال ۹۹ – نرخ تورم سال ۹۹

 

نرخ تورم بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ چیست؟

حال که به صورت اجمالی با مفاهیم تورم و نرخ تورم آشنا شدیم، بهتر است به سؤال اصلی متن برگردیم و ببینیم که نرخ تورم بانک مرکزی در سال ۹۹ به چه میزان است. از سال ۱۳۹۷ با افزایش قیمت سرسام‌آور کالاها بانک مرکزی از اعلام شاخص تورم منع شد تا نهاد دیگری مثل مرکز آمار نرخ تورم را اعلام کند. تا این‌که در فروردین ۱۳۹۹ بالاخره رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به قوه قضائیه از جزئیات میزان شاخص تورم رونمایی کرد.
در این نامه که همراه با دو پیوست از اطلاعات آماری برای قوه قضائیه فرستاده شده بود، میزان نرخ تورم سالیانه در سال ۹۸، ۴۱/۲ درصد اعلام شده است.(توصیه میکنم در ادامه مقاله ورود به بازار بورس جهانی را بخوانید)
البته برای اینکه بفهمیم تورم در سال ۱۳۹۹ تورم به چه اندازه است، باید پایان سال صبر کنیم اما در ماه‌های مختلف امسال نیز تورم‌های ماهانه نیز اعلام می‌شود. برای اینکه تورم سالیانه کمتر از ۱۰ درصد بشود، مشخص است که تورم ماهانه در ۱۲ ماه سال باید کمتر از یک درصد باشد و اگر تورم ماهانه حدود یک درصد باشد، تورم به همین صورت افزایش می‌کند؛ اما با این محاسبات شاهد این موضوع بوده‌ایم که در تیرماه نرخ تورم ۶/۴ و در مردادماه ۳/۵ ثبت شده است که مقدار واقعاً بالایی است و متناسب با این مقادیر به نظر می‌رسد که تورم سالانه بالای ۴۰ درصد را تجربه کند که اصلاً خبر خوبی برای اقتصاد کشور نیست.

تاثیر جدول شاخص تورم بانک مرکزی سال بر روند بازارهای سرمایه ای

اما سوال اصلی اینجاست که نرم تورم بانک مرکزی چه تاثیری در بازارهای سرمایه ای دارد؟ در واقع ما باید بدانیم که شناخت ما از تورم چه ابزاری در بازارهای سرمایه ای محسوب می شود؟ برای درک تاثیر نرخ تورم در بازار های سرمایه ای باید یک بار دیگر به ماهیت تورم در اقتصاد نگاه کنیم.

دنیای اقتصاد با تمام بزرگی که دارد همه و همه بر اساس یک عنوان یا یک مفهوم بسیار ساده بنیاد نهاده شده است. در واقع اقتصاد بر اساس سیستم خرید و فروش یا اگر بخواهیم کمی علمی تر بیان کنیم، بر اساس سیستم عرضه و تقاضا ایجاد شده است. بنابراین هر چیزی را که در دنیای اقتصاد وجود دارد شما می توانید بر اساس شاخص عرضه و تقاضا بسنجید.

خط وسط و تعادل اقتصاد زمانی رخ می دهد که عرضه برابر با تقاضا باشد. برابری عرضه و تقاضا بدین معنی است که میزان تولید محصولات یا ارائه خدمات برابر با نیاز مخاطبان باشد. این مسئله باعث می شود که یک محصول یا یک خدمات در نزدیک ترین حالت به ارزش ذاتی خود در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.

اما هر چه تقاضا بر تولید محصول پیشی بگیرد ( تعداد متقاضیان بیشتر از تعداد محصولات باشد ) عملا کسانی می توانند این محصول را دریافت کنند که هزینه بالاتری پیشنهاد بدهند. بنابراین در این حالت قیمت محصولات بیش از ارزش ذاتی می شود (تورم) . در حالتی هم که تقاضا کمتر از عرضه باشد، فروشندگان یا ارائه دهندگان خدمات مجبور هستند که با کاهش قیمت محصولات یا خدمات خود مخاطبان را راضی با خرید کنند ( رکود ).

بنابراین برابری عرضه و تقاضا به معنی خرید و فروش در ارزش ذاتی است. میزان انحراف از این خط تعادل را رکود یا تورم می می گویند. مثلا اگر طبق جدول شاخص تورم بانک مرکزی سال تورم نقطه به نقطه ۴۰ درصد باشد، یعنی خدمات و کالاها با انحراف ۴۰ درصد از ارزش ذاتی به فروش می رود.

 

ارزش بازار سهام ،اثر متغیرهای کلان اقتصادی بر سهام بانک‌ها

 

نرخ تورم بانک مرکزی و تاثیر آن در شاخص بازار
نرخ تورم بانک مرکزی سال ۹۹ – جدول نرخ تورم بانک مرکزی

نرخ تورم بانک مرکزی و تاثیر آن در شاخص بازار

 

اما ما مفاهیم را یک بار دیگر بررسی کردیم تا به این نقطه برسیم که بدانیم این نرخ تورم چه تاثیری در بازار دارد؟ در کلام ساده تر می خواهیم بدانیم که دانستن نرخ تورم چگونه می تواند در استراتژی ما تاثیر گذار باشد.

وارن بافت یکی از موفق ترین سرمایه گذاران بازار اقتصادی در دنیا روش کاری خود را بر اساس ” ارزش ذاتی ” بیان می کند. وارن بافت معتقد است که ارزش ذاتی هدف نهایی بازار است.
” ارزش ذاتی ” دقیقا نقطه مشترک مفهوم تورم و بازارهای اقتصادی است. بنابراین اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم، تاثیر شاخص تورم بر شاخص بازار از نقطه نظر ” ارزش ذاتی” خواهد بود.

به طور مثال وقتی گفته می شود که تورم در بازار ۴۰ درصد است، یعنی بازار در حال معامله محصولات با بیش از ۴۰ درصد از ارزش ذاتی است. پس اگر بخواهیم منطقی تر به این بازار نگاه کنیم، این محصولات باید در ادامه مسیر تعدیل شوند و به سمت ارزش ذاتی خود حرکت کنند.

عین همین داستان در بازارهای اقتصادی دیگر رخ می دهد. وقتی یک تورم در بازار رخ می دهد، عملا اقتصاد از خط سیر مستقیم خود دور می شود، بنابراین یک سرمایه گذار بلند مدت باید با این میزان انحراف سعی کند روند بازار را مشخص کند. معمولا با اعلام نرخ تورم بانک مرکزی، بازار دچار هیجان مثبت می شود و سعی می کند خودش را به سمت تورم بازار حرکت بدهد. اما در ادامه بازار از این هیجان تخلیه میشود و به سمت ارزش ذاتی بر می گردد. اتفاقی که می توان به طور کامل آن را در سال ۹۹ در بازار بورس دید.

جمع‌بندی

تورم یکی از مهم‌ترین متغیرهای کلان اقتصادی است که برای هر شخصی از فرد عادی تا یک سرمایه‌گذار لازم است که به آن توجه کند. در این متن به این موضوع پرداختیم و در وهله اول مفهوم تورم را توضیح دادیم و از شاخص تورم بانک مرکزی بانک مرکزی گفتیم.
تورم اساساً از یک عدم تناسب بین عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود. چه زمانی که تقاضا ناگهانی افزایش کند و چه عرضه به‌طور ناگهانی کاهش پیدا کند، تورم افزایش پیدا می‌کند. در قسمت آخر هم به تحلیل و بررسی آخرین شاخص بانک مرکزی سال ۹۹ پرداختیم و گفتیم که به نظر می‌رسد که حرکت تورم در سال ۹۹ به چه سمتی باشد.
در این مقاله ما در مورد جدول شاخص بانک مرکزی سال ۹۹ و جدول نرخ شاخص تورم سال ۹۹ و محاسبه ارزش پول در سال ۹۹ صحبت کردیم لطفا هر نظری دارید برای ما به اشتراک بگذارید.
مقایسه رشد بورس با سایر بازارهای ایران(مسکن، طلا، دلار، بانک)

2 دیدگاه برای “شاخص تورم بانک مرکزی سال ۹۹/ نرخ تورم در ایران چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.