چگونه بر ترس در معاملات فارکس غلبه کنیم؟ ۳ روش برای غلبه بر ترس در فارکس

غلبه بر ترس در فارکس

غلبه بر ترس در فارکس! این مفهومی نیست که زیاد آن را در کلاس های تحلیل تکنیکال یا بنیادی بشنویم یا این که آن را در اصول معامله گری به ما بگویند. اصولا مسئله ترس در معامله زمانی ایجاد می شود که عملا ما خودمان درگیر یک معامله شده باشیم و مفهوم ضرر را با گوشت و جان درک کرده باشیم.

این جاست که متوجه می شویم که با سنگی بزرگ به نام ترس رو به رو هستیم که باید راه مقابله با آن را بشناسیم. اصولا این ترس در تمام حالت های معامله با درصدهای مختلف سراغ معامله گران می رود. اما برای مشخص شدن بحث در ادامه بیشتر در مورد غلبه بر ترس در فارکس و روش های آن صحبت خواهیم کرد.

اولین قدم برای غلبه بر ترس در فارکس و شناخت انواع روش های آن، این موضوع است که اصولا این ترس چیست؟ در کلام ساده تر چه زمانی ما درگیر ترس در معامله گری می شویم؟ شناخت این مفهوم نیمی از راه حل را در اختیار ما می گذارد.

به طور کلی گفته می شود همه انسان ها با چند حس مشترک متولد می شوند. یکی از این احساس ها ترس می باشد. در واقع ترس عاملی بیولوژیک دفاعی برای زنده نگه داشتن موجود زنده است. اگر ترسی وجود نداشت احتمالا نسل انسان ها در همان ابتدا نابود می شد. بنابراین اگر کسی می گوید ترسی در معامله ندارد یا این ترس را نمی شناسد و یا دوست ندارد باور کند که او هم می ترسد!

 

غلبه بر ترس در فارکس، مفهوم ترس در معامله چیست؟

 

مهمترین سوالی که برای رسیدن به روش های غلبه بر ترس در فارکس باید به آن پاسخ دهیم این است که عملا این ترس چه زمانی در معامله سراغ ما می آید؟ یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم، زمانی می توانیم دست به غلبه بر ترس در فارکس بزنیم که نشانه های این ترس را بشناسیم.

برای درک این موضوع یک استراتژی مشخص را مثال می زنیم. یکی از معروف ترین و البته مهمترین استراتژی هایی که در بیشتر بازارهای سرمایه ای کاربرد دارد، مشخص کردن حد ضرر و سود است. در واقع شما با بنیاد نهادن یک خط فرضی حداکثر میزان سود و حداکثر میزان ضرر خودتان را از معامله ی در حال انجام پیش بینی می کنید. هرگاه روند معامله یکی از این خطوط را قطع کند شما باید از معامله خارج شوید.

اما این استراتژی برعکس ایده نظری ساده ای که دارد، در عمل بسیار مشکل و سخت است. بسیاری این خطوط را در موقعیت های مختلف نادیده می گیرند. بر اساس این نادیده گرفتن می توان حالت های مختلفی تعریف کرد که یکی از آن ها مربوط به غلبه بر ترس در فارکس است.

 

0 تا ۱۰۰ پلتفرم های معاملاتی فارکس و بورس ایران

 

چگونه بر ترس در معاملات فارکس غلبه کنیم؟ 3 روش برای غلبه بر ترس در فارکس
غلبه بر ترس در فارکس

اگر فرد خط ضرر خود را نادیده بگیرد و از آن رد شود، در واقع درگیر مسئله امید کاذب شده است. اگر این فرد حد صعود خود را نادیده گرفته و از آن رد شود درگیر احساسی به نام طمع شده است اما سوال اینجاست اگر فرد قبل از رسیدن به این خطوط فرضی معامله خودش را ببندد درگیر چه احساسی می شود؟ درست حدس زده اید. اینجا دقیقا مسئله ترس وجود دارد. این نکته بسیار مهم در غلبه بر ترس در فارکس است.

در واقع وقتی فرد با اندکی حرکت خلاف جهت پیش بینی و قبل از رسیدن به حد ضرر اقدام به فروش می کند و عملا در حرکت مثبت نیز به سرعت و قبل از حد سود تعیین شده خارج می شود، نشان دهنده این موضوع است که ترس از دست رفتن سرمایه گریبان فرد را گرفته است. در این جاست که باید سراغ غلبه بر ترس در فارکس برویم.(اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در مورد اصطلاحات فارکس هستید توصیه میکنم این مقاله بخوانید.)

 

غلبه بر ترس در فارکس

غلبه بر ترس در فارکس، نگاه عمیق تر به ترس

 

بیایید برای بررسی غلبه بر ترس در فارکس، مسئله ترس را کمی عمیق تر نگاه کنیم. در واقع ترس یک احساس ذهنی محسوب می شود. ترس یک نوع هشدار قبل از وقوع اتفاق است. این هشدار ممکن است در بسیاری از موارد جان ما را نجات دهد، اما برخی مواقع نیز ذهن را دچار اشتباه در موقعیت سنجی می کند.

در واقع ذهن با ایجاد تصویرهای عجیب و غریب و بسیار بزرگ تر نسبت به واقعیت عملا مرز میان واقعیت و خیال را کم رنگ تر می کند و اینجاست که ترس قوت بیشتری می گیرد و هرچه این ترس قوی تر شود عکس العمل غیر منطقی تری شاهد خواهیم بود.

در کلام ساده تر یک مثال در مورد غلبه بر ترس در فارکس و این مفهوم می تواند موضوع را روشن تر کند. شما تصور کنید سیستم هشدار طوفانی در شهر نصب شده باشد که قبل از وقوع طوفان عملا می تواند خطر لازم را به ما بدهد. اما اگر بر اثر هر دلیل این هشدار خطر یک نسیم ملایم را برابر با خطر یک طوفان عظیم تشخیص دهد چه اتفاقی رخ می دهد؟

بنابراین ما در غلبه بر ترس در فارکس قرار نیست با خود ترس مقابله کنیم، بلکه در مفهوم غلبه بر ترس در فارکس قرار است با تصویر بزرگ شده از یک واقعیت عادی مبارزه کنیم. به طور مثال شما با ایجاد یک حد ضرر ده درصدی مشخص می کنید تا ده درصد ضرر برای سرمایه شما با توجه به ریسک انجام شده می تواند مناسب باشد.

بنابراین تصویر واقعی ایجاد شده یک ضرر ده درصدی است اما وقتی شما در ضرر یک یا دو درصد از بازی خارج می شوید و اجازه مشخص شدن روند سهم را نمی دهید عملا هر یک درصد منفی را برابر با صد در صد تصویر کرده اید.این جاست که باید با مفهوم غلبه بر ترس در فارکس در برابر این تصویر ایستاد و آن را به واقعیت نزدیک تر کرد.

 

غلبه بر ترس در فارکس

روش های غلبه بر ترس در فارکس چیست؟

 

به طور کلی محققین و روانشناسان معتقد هستند که برای مقابله با ترس و برای بیان روش های مختلف غلبه بر ترس در فارکس باید هر فرد ریشه های اصلی ترس در وجود خودش را پیدا کند. در کلام ساده تر مفهوم ضرر و ترس از ضرر از نظر اقتصادی برای تمامی معامله گران تقریبا برابر است. این ذهنیت هر فرد است که این واقعیت و مفهوم برابر را تغییر می دهد و آن را به چیزی دیگر تبدیل می کند.

اما مسلما ما برای بیان روش های مختلف غلبه بر ترس در فارکس قرار نیست ذهن تک تک شما را موشکافانه بررسی کنیم. از این رو سعی می کنیم روش هایی را بیان کنیم که به صورت کلی کاربرد دارد و می تواند به شما در جهت غلبه بر ترس در فارکس کمک کند. بنابراین برای فهمیدن این روش های غلبه بر ترس در فارکس با ما در ادامه مسیر همراه باشید.

چگونه بر ترس در معاملات فارکس غلبه کنیم؟ 3 روش برای غلبه بر ترس در فارکس

غلبه بر ترس در فارکس، بشناسید!

 

یکی از مهمترین علت های ترس و تصویرسازی های ذهنی عدم شناخت درست از موقعیت است. در کلام ساده، بسیاری از ما در محیطی تاریک و ناشناخته قرار بگیریم، ترس را به خوبی می توانیم لمس کنیم. علت این موضوع از عدم شناخت کامل نسبت به آن محیط است. بازار سرمایه در حالت کلی و بازار فارکس که یک بازار نو و جهانی محسوب می شود در حالت اختصاصی تر عملا برای بسیاری از کاربران محیطی ناشناخته محسوب می شود.

از این رو این افراد نسبت به هر قدم و هر معامله ای که انجام می دهند ترس خواهند داشت. اولین و بهترین راه غلبه بر ترس در فارکس ساخت یک شناخت مناسب است. در واقع آموزش های متناسب با بازار و دست به کار شدن در بازار به صورت همزمان می تواند تصویر واقعی تری از این موقعیت در ذهن شما بسازد و همین مفهوم برای غلبه بر ترس در فارکس می تواند کفایت کند.

آموزش ترسیم سطح حمایت و مقاومت در فارکس

 

چگونه بر ترس در معاملات فارکس غلبه کنیم؟ 3 روش برای غلبه بر ترس در فارکس

غلبه بر ترس در فارکس، تصویر سازی ذهنی!

 

بسیاری ما از چیزی می ترسیم که اصلا وجود خارجی ندارد و قرار نیست وجود خارجی نیز داشته باشد. در کلام ساده تر بسیاری از ما از آن چیزی که در ذهن خود ساخته ایم فرار می کنیم و می ترسیم. بنابراین بهترین مسیر غلبه بر ترس در فارکس را می توان مقابله با خود ذهن بدانیم.

در واقع شما باید برای غلبه بر ترس در فارکس دلایل ترس خودتان را یک به یک بررسی کنید. طی این بررسی ها متوجه می شوید دلایل به ظاهر منطقی ذهن شما تماما نیمه کاره است. یعنی ذهن شما تا جایی این تصویر سازی را ادامه داده است که به نظر منطقی می آید و همین اندازه منطق نیز برای قبولاندن این ترس به شما کافی بوده است.

در حالی که برای غلبه بر ترس در فارکس وقتی دست به بررسی تک تک این دلایل می زنید متوجه می شوید یا عملا دلیل منطقی وجود ندارد، یا اگر هم وجود دارد نیاز به ترس بزرگی در این بین نمی باشد. این روش نیز می تواند به ما در جهت غلبه بر ترس در فارکس کمک کند.

توصیه میکنم حتما دوره دوره روانشناسي معامله گري که استاد بهرنگ موسوی مدرس دوره هستند

غلبه بر ترس در فارکس

غلبه بر ترس در فارکس، به خودتان فرصت دهید!

 

در مسئله غلبه بر ترس در فارکس و روش های گفته شده این گونه تصور نکنید که قرار است تمام اتفاقات را یک شبه حل کنید و از فردا بدون ترس دست به معامله بزنید. اولا ترس یک ویژگی ذهنی انسان است و به هیچ عنوان نابود نمی شود. تنها شما می توانید آن را کنترل کنید. ثانیا این کنترل نیاز به زمان و تمرین دارد.

پس بهتر است برای غلبه بر ترس در فارکس با ذهن خودتان کمی راه بیایید و سعی کنید به آن فرصت بدهید. برای مثال اگر حد ضرر و حد سود منطقی برای شما ترسناک است آن را کمی پایین تر در نظر بگیرید و سعی کنید به آن حدود نزدیک شوید. این گونه کم کم می توانید با واقعیت ها کنار بیایید و عملا راه غلبه بر ترس در فارکس را پیدا کنید.

 

چگونه بر ترس در معاملات فارکس غلبه کنیم؟ 3 روش برای غلبه بر ترس در فارکس
غلبه بر ترس

پایان سخن از آن چه که گفته شد!

ما در این مقاله سعی کردیم نگاه منطقی به مسئله ترس داشته باشیم و آن را با راه ها و روش های غلبه بر ترس در فارکس توضیح دهیم. در واقع این راه ها بیش از آن که به شما کمک کند ترستان را کنار بگذارید، می تواند به شما کمک کند که این ترس و علت های آن را بشناسید. همانطور که گفتیم شناخت می تواند بهترین عامل در کنار زدن ترس از ذهن باشد. یادتان باشد که بسیاری از این ترس ها توسط خود ذهن ساخته می شود تا شما را محافظت کند. پس ذهن خودتان را مدیریت کنید تا موفق شوید.

اگر مبخواهید به غیر از ترس در فارکس در مورد کاهش استرس در بازار سرمایه هم اطلاعات بیشتری کسب کنید این مقاله را بخوانید.

 

آموزش حرفه ای اسکالپ فارکس | یادگیری استراتژی اسکالپ در سریع ترین زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.