گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست؟

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست؟

شبکه لایتنینگ چیزی شبیه به رو گذرها یا زیرگذرهای جاده ای وخیابانی است که با هدف کنترل و هدایت ترافیک از آن ها استفاده می شود. این شبکه به منظور کاهش زمان و کارمزد انتقال در شبکه بلاکچین بیت کوین در سال ۲۰۱۶ طراحی و اجرایی شد. اما شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟ در این مقاله می خواهیم به طور کامل بدانیم که نتورک لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد. با ما همراه باشید.

چرا شبکه لایتنینگ؟

Lightning Network در پاسخ به مهمترین چالش بلاکچین بیت کوین طراحی و اجرایی شده است. بیایید کمی به این چالش نگاه کنیم.
بیت کوین نوعی سیستم مالی جدید محسوب می شود که عملا امنیت بالا و راحتی خوبی در نقل و انتقالات مالی ایجاد کرده است. شما در بیت کوین بدون نیاز به هیچ پروتکل خاصی می توانید از هرجای دنیا به هر نقطه دیگر نقل و انتقال مالی داشته باشید. در واقع نکته جذاب و خاص شبکه بلاکچین بیت کوین این است که به علت نداشتن هیچ نقطه مرکزی – مانند سرور یا دیتا سنتر – عملا هیچ فرد یا نهادی امکان دسترسی و کنترل اطلاعات را نخواهد داشت.

در واقع می توان این گونه گفت که بیت کوین اولین چیزی است که دولت و نهاد های دولتی هیچ نظارت و اعمال نفوذی در آن داشته باشند. در این شبکه هر تراکنش توسط نودهای خود شبکه بررسی و تایید می شود. از آن جایی که اطلاعات تحت اختیار یک نقطه مرکزی مانند سرور یا دیتا سنتر نیست عملا امکان هک یا تقلب در این شبکه بسیار بعید و غیر ممکن است.

 

آیا روزهای نزولی بیت کوین تمام شده است؟

اما چالشی که در این شبکه وجود دارد این است که برای انتقال بیت کوین در مقایس های مختلف از یک نود به نود دیگر زمان و هزینه نسبتا بالایی نیاز است. در واقع برای انتقال بیت کوین ممکن است چند دقیقه تا چند روز زمان ببرد. این موضوع در کنار هزینه بالای نقل و انتقال مالی که بر اساس ” اثبات کار ” در شبکه بلاک چین توسط ماینرها تعیین می شود عملا کارکرد بیت کوین به عنوان یک ارز قابل اعتماد را زیر سوال برده است.

در واقع شما تصور کنید که بخواهید از بیت کوین به عنوان یک ارز برای خرید و فروش های خود استفاده کنید. این دقیقا همان چیزی است که بیت کوین و سیستم بلاکچین به دنبال آن هستند. اما مسئله این است که شما برای خرید یک کتاب به واسطه بیت کوین باید ساعت ها یا روزها منتظر تایید آن توسط نودهای ماینر در شبکه باشید. از طرف دیگر این نقل و انتقال گاها کارمزدی بالاتر از ارزش کل انتقال دارد. به بیان ساده تر آن چیزی که باعث شده هنوز بیت کوین عملا نتواند جای ارزهای مبادلاتی را بگیرد این است که اولا سرعت نقل و انتقال آن بسیار پایین است و از طرف دیگر کارمزد نسبتا بالایی دارد.

اگر بخواهیم در مقام یک مقایسه بیان کنیم، در حال حاضر شبکه پرداخت ویزا در هر ثانیه بیش از ۴ هزار تراکنش را انجام می دهد در حالی که شبکه بیت کوین و بلاکچین تنها قادر به انجام ۷ تراکنش در ثانیه است. این موضوع به خوبی نشان می دهد که عملا ارزهای دیجیتال و بیت کوین فاصله زیادی برای تبدیل شدن به ارز واقعی مبادلاتی دارند. دراصطلاح به این مشکل بیت کوین، مقیاس پذیری شبکه بیت کوین گفته می شود. شبکه لایتنینگ یکی از راهکارهایی است که تا حدودی توانسته این چالش را حل کند. اما چگونه؟

 

نتورک لایتنینگ
نتورک لایتنینگ چیست – لایتنینگ نتورک چیست؟

نتورک لایتنینگ چیست؟

مشکل اصلی که در شبکه بیت کوین وجود دارد، مسئله تایید تراکنش هاست. در واقع اگر این تراکنش ها به نوعی به تایید نرسد یا با توافق سریع تر تایید شود عملا تراکنش سریع تر و ارزان تر صورت می گیرد. این موضوع، مفهوم و پایه اساسی شبکه لایتنینگ را تشکیل داده است.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که به هر حال تراکنش باید تایید شود و دردفتر توزیع کل ثبت شود. بنابراین لایتنینگ نتورک یک فرایند فرا بلاکچینی محسوب می شود. به عبارت ساده تر شبکه لایتنینگ مانند یک گذرگاه در کنار شبکه اصلی بلاک چین قرار می گیرد تا تراکنش ها سریع تر و ساده تر انجام بگیرد. اما در نهایت این تراکنش ها دوباره به شبکه اصلی باز خواهند گشت و همان مسیر را طی می کند.

بگذارید کمی ساده تر نتورک لایتنینگ را توضیح دهیم. شما فرض کنید یک کتاب از کتاب فروشی محلی خود خریداری کنید. اگر بخواهید این خرید را به صورت عادی و به واسطه بیت کوین انجام دهید، شما باید با استفاده از آدرس عمومی فروشنده مبلغ مورد نظر را به کیف پول او منتقل کنید. اما این انتقال در همان لحظه انجام نمی شود. طرفین باید منتظر باشند تا ماینرها بر اساس ارزش انتقال و کارمزد تعیین شده اقدام به تایید این تراکنش کنند. این اتفاق ممکن است از چند دقیقه تا چند روز به طول بکشد. این نوع خرید فروش به نظر چندان راحت و جذاب نیست.

آیا بیت کوین سقف ۶۰ هزار دلاری خود را خواهد شکست؟

شبکه لایتنینگ یک شبکه فرا بلاکچین محسوب می شود که بین طرفین ایجاد می شود. به همان مثال خرید کتاب برگردیم. شما برای خرید کتاب به واسطه شبکه لایتنینگ لازم است از یک کیف پول چند امضایی در بین خود و فروشنده استفاده کنید. حال طرفین به اندازه ارزش خرید یا بیشتر از آن در این کیف پول بیت کوین قرار می دهند. در ترازنامه طرفین میزان وثیقه گذاشته شده مشخص است. نکته مهم اینجاست که این کیف پول مشترک توسط امضای خصوصی هر دو طرف فعال می شود.

زمانی که شما اقدام به خرید می کنید، سفارش انتقال بیت کوین شما به این کیف پول منتقل می شود. بر این اساس از میزان وثیقه گذاشته شده توسط شما کاسته به میزان وثیقه گذاشته شده توسط فروشنده اضافه می شود و ترازنامه های مالی به روز رسانی می شود. در این حالت خریدار و فروشنده در کمترین زمان به توافق برای انتقال دست پیدا می کنند. بعد از اتمام معامله و بستن کیف پول تراکنش به شبکه اصلی بلاکچین ارسال می شود تا مورد بررسی و تایید ماینرها قرار بگیرد. در این حالت طرفین هیچ کاری با این روند نخواهند داشت.

به عبارت ساده تر شبکه لایتنینگ به دنبال کم کردن بار انتقال های مالی خرد در شبکه است. به واسطه لایتنینگ نتورک افراد به صورت مستقیم با یک دیگر می توانند وارد معامله شوند و در سریع ترین زمان اقدام به ارسال و دریافت بیت کوین کنند.

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست؟

چند نکته در مورد Lightning Network

در مورد شبکه لایتنینگ چند نکته بسیار مهم و اساسی وجود دارد. اول این که در نقل و انتقال مالی شبکه لایتنینگ شما باید به اندازه انتقال مالی یا بیشتر از آن وثیقه در کیف پول چند امضایی گرو داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که هر کیف پولی از این شبکه پشتیبانی نمی کند. در واقع همانطور که گفته شد تنها کیف پول چند امضایی می تواند در این شبکه حضور داشته باشد.

نکته مهم دیگر این است که به سبب حذف نود های ماینر در این شبکه عملا امکان سرقت اطلاعات وجود دارد. بنابراین باید طرفین در مدت انتقال تا زمان بسته شدن کیف پول میانی، در شبکه حضور داشته باشند و بر آن نظارت داشته باشند. همچنین در شبکه لایتنینگ هر دو طرف باید در شبکه آنلاین باشند. در واقع شما نمی توانید به اکانت آفلاین در شبکه انتقال سرمایه انجام دهید. این در حالی است که در حالت عادی انتقال بیت کوین، این امکان وجود داشت.

بر این اساس می توان گفت که شبکه لایتنینگ هنوز برای انتقال مبالغ بالا چندان مناسب نیست. زیرا اولا نمی تواند امنیت کاملی برای نقل و انتقال مالی داشته باشد و از طرف دیگر شما برای انتقال هر میزان سرمایه باید حداقل به همان اندازه وثیقه در کیف پول دو امضایی خود داشته باشید. بنابراین در نقل و انتقال های مبالغ بالا این اتفاق می تواند تا حدودی اذیت کننده و غیر ممکن باشد.

به هر حال اگر بخواهیم نتیجه گیری کلی داشته باشیم می توانیم این گونه بیان کنیم که شبکه لایتنینگ گام خوبی برای رسیدن به نقل و انتقال های سریع و ساده محسوب می شود اما باید قبول کرد که این گام چندان کامل نیست و نیاز به توسعه دارد. به نظر می رسد اگر لایتنینگ نتورک بتواند برخی از این محدودیت ها را کنار بگذارد و به نوعی ویژگی های خود را بهینه کند عملا می تواند آینده را برای خود و بیت کوین کند.

به هر حال بیت کوین برای این که بتواند خودش را به عنوان یک ارز مبادلاتی معرفی کند باید بتواند از این چالش ها عبور کند. شبکه لایتنینگ یک راه حل نه چندان کامل برای گذر از این مشکل محسوب می شود.

Lightning Network
شبکه لایتنینگ چیست؟

بازی برعکس ایلان ماسک در بازار

سوالات متداول

۱- شبکه لایتنینگ چیست؟
نتورک لایتنینگ یک شبکه فرا بلاکچینی محسوب می شود که مانند گذرگاه های سریع عمل می کند. این گذرگاه برای انتقال سریع و ارزان بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. اما این سخن بدین معنی نیست که این تراکنش ها از خط اصلی جدا می شود بلکه این تراکنش ها بعد از اتمام معامله و انتقال دوباره به خط اصلی باز می گردند و در نهایت مورد تایید ماینرها قرار می گیرند. در ادامه مقاله عوامل موثر در قیمت دستگاه ماینر را بخوانید.

۲- آینده Lightning Network چگونه است؟
Lightning Network تکنولوژی است که از سال ۲۰۱۶ آرام و پیوسته شروع به رشد کرده است. این شبکه اگر بتواند چالش های گفته شده را کنار بگذارد می تواند در آینده تبدیل به یکی از مهمترین تکنولوژی ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!