گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!

سامانه کدال چیست؟ هر آنچه که باید از افزایش سرمایه، ترازنامه بدانید.

ثبت نام در کدال

سامانه کدال را می توان یکی از سایت های مهم و البته پربازدید حوزه اقتصاد بدانیم که نه تنها در بورس بلکه در مسائل تجاری و صنعتی نیز تاثیر مستقیم دارد. این تاثیر به اندازه ای است که هر فعال اقتصادی در حوزه های مختلف از جمله حوزه سرمایه گذاری در بورس باید کار با کدال را فرا بگیرد و مدام از این سایت به عنوان یک سایت مرجع و مهم استفاده کند.

اما کدال چیست؟ آیا برای استفاده از تمام امکانات نیاز به ثبت نام در کدال است؟ مفاهیمی مانند کدال افزایش سرمایه چیست؟ این سوال ها در کنار ده ها سوال دیگر جزو اولین سوالاتی است که یک سرمایه گذار تازه کار دارد. البته برخی از قدیمی های بازار نیز چندان بی نیاز از آموزش سایت کدال نیستند و برخی از آن ها به واقع با این سایت جامع آشنایی ندارند.

در ادامه سعی می کنیم در دل شناخت سامانه کدال آموزش های لازم و مهم نیز به شما داده شود. البته دقت کنید که سامانه کدال عملا چندان سامانه پیچیده ای نیست، از این رو بهترین راه آموزش سایت کدال، استفاده عملی و مدام از آن است. این روش تجربی می تواند کارکرد بهتری در مورد این سایت داشته باشد.

کدال چیست؟

 

احتمالا وقتی می پرسید چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم، یکی از پاسخ هایی که می شنوید این است: ” تمامی اطلاعات در بورس به صورت شفاف و با سرعت در اختیار سرمایه گذاران و مخاطبان قرار می گیرد. “

سامانه کدال در سال ۸۴ بر اساس همین موضوع و با ضرورت قانون مصوب طراحی شد و به صورت به چرخه اقتصاد کشور وارد شد. این سامانه جامع در واقع درگاهی محسوب می شود که اطلاعات مختلف شرکت های بورسی و غیر بورسی در آن به شکل واضح و لحظه ای قرار می گیرد.

یکی از قوانین سفت و سخت حضور شرکت ها به عنوان سهام در بازار بورس همین اطلاع رسانی های دقیق در سامانه کدال است. در صورتی که ناظر بازار نسبت به انتشار اطلاعات اختلالی را احساس کند در سریع ترین زمان ممکن سهم را متوقف کرده تا بررسی های بیشتر صورت بگیرد.

شاید اولین سوالی که به ذهن شما خطور کند این است که سایر شرکت ها که در بورس یا فرابورس پذیرش نشده اند چرا در این سامانه فعالیت می کنند؟ اولا بسیاری از شرکت ها با هدف آماده سازی برای ورود به بورس وارد این سامانه شده اند و برخی دیگر نیز به دلایل الزام های قانونی موجود در حوزه های مختلف دست به این کار زده اند. اما ما به اندازه رفع حاجات خودمان در بازار سهام با سامانه کدال کار داریم. پس با بسیاری از بخش های این سامانه کاری نخواهیم داشت.

 

سامانه دلار و ارز نیمایی چیست و چه مزایا و تأثیری بر روی بورس دارد؟

 

سامانه کدال چیست؟ هر آنچه که باید از افزایش سرمایه، ترازنامه بدانید
اطلاعات در سامانه کدال

اطلاعات در سامانه کدال

 

بنابراین تا این جای کار دانستیم که شرکت های بورسی یا غیر بورسی بر اساس ناشرانی که دارند موظف هستند تمام اطلاعات و اخبار و اقدامات خودشان را در سامانه کدال ثبت کنند. از این رو عملا می توان گفت معتبرترین اطلاعات موثق ترین آن ها تنها در این سامانه وجود دارد.

در واقع هر نوع اتفاق مهمی که در شرکت رخ بدهد، مانند امضای یک قرارداد، نتیجه یک دادگاه، ترازنامه سالانه، گزارش مالی ماهانه، نتیجه جلسه هیئت مدیره، جلسه سهامداران و … همه و همه باید بدون فوقت وقت توسط سامانه کدال در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. بنابراین معمولا گفته می شود که برای به دست آوردن دقیق ترین و سریع ترین اطلاعات از سامانه کدال استفاده کنید. هر فضایی غیر از این سامانه غیر معتبر تلقی می شود و نمی توان به آن اعتماد کرد.

بنابراین اطلاعات در سامانه کدال معتبر بوده و هیچ اشکالی از این بابت به آن وارد نیست. اما این بدین معنی نیست که تمامی اطلاعات درست و بدون شائبه هستند. در واقع این اطلاعات در سامانه کدال مسلما توسط منابع معتبر منتشر شده اند. اما صحت و درستی اطلاعات نیاز به بررسی های بیشتر دارد. معمولا کارشناسان خود سامانه کدال بخش بزرگی از این بررسی ها را انجام می دهند و سعی می کنند اطلاعات تمیزتری در اختیار مخاطبان و سرمایه گذاران قرار بگیرد.

اما شما نیز خودتان نسبت به صد در صد نبودن صحت اخبار همیشه شک داشته باشید. البته در صورت بروز هر نوع خطا و اشکالی در این اطلاعات ناظر بازار با ناشر و شرکت به شدت برخورد می کند. زیرا شفافیت و اعتبار اخبار از مهمترین رسالت های بورس در هر اقتصادی محسوب می شود.

 

آموزش سایت کدال

 

0 تا ۱۰۰ پلتفرم های معاملاتی فارکس و بورس ایران

استفاده از سامانه کدال چگونه است؟

 

برای استفاده درست از سامانه نیاز به ثبت نام در کدال یا جای دیگر نیست. در واقع شما بدون عبور از هیچ فیلتر خاصی می توانید از تمامی اطلاعات سامانه کدال استفاده کنید. این اطلاعات در دسته بندی های مختلف مانند اطلاعات مالی، اطلاعات مربوط به جلسات، اطلاعات کدال افزایش سرمایه و … استفاده کنید.

اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که بسیاری از سرمایه گذاران، به خصوص سرمایه گذاران تازه کار از وجود این سایت بی خبر هستند و بسیاری دیگر نیز چندان راغب به استفاده از کدال نیستند. در واقع با وجود این که اطلاعات و اخبار مهمترین عنصر و ابزار هر سرمایه گذاری در بازار محسوب می شود، اما جالب است بسیاری از سرمایه گذاران، حتی کسانی که چندین سال است در این بازار فعالیت می کنند از سامانه کدال استفاده نمی کنند و برخی ها آن را بی فایده نیز می دانند!

اما واقعیت این است که اطلاعات و اخبار، آن هم اطلاعاتی مهم و دسته بندی شده ای مانند ترازنامه حکم طلا در بازار سرمایه را دارد. وارن بافت مشهورترین سرمایه گذار جهان می گوید تنها کاری که باعث شد او راه سرمایه گذاری را به درستی پیدا کند مطالعه همین نوع اطلاعات و ترازنامه ها بود.

در واقع آن چیزی که شما روی چارت و نمودار یک سهم می بینید چیزی جز رفتار خود سهامداران نیست که به عوامل متعددی بستگی دارد. اما شما باید برای یک سرمایه گذاری مطمئن و درست رفتار خود شرکت را نیز بررسی کنید. این رفتار بر اساس سودسازی ها یا ایجاد ضرر، تصمیمات گرفته شده در مجمع، سود پیش بینی شده در آینده، روند حرکتی شرکت و … می تواند مشخص شود.

(اگر درباره معامله گر و تحلیل گر بازار سرمایه و اینکه بدانید چه سهم هایی بازارگردان دارند اطلاعاتی ندارید حتما این مقاله را بخوانید.)

سامانه کدال چیست؟ هر آنچه که باید از افزایش سرمایه، ترازنامه بدانید
کدال چارت

یک مثال خوب!

 

یکی از مهمترین مثال هایی که در مورد عدم استفاده از سامانه کدال وجود دارد را می توان در مورد شرکت فسلیر است. این شرکت در بهار و تابستان سال ۹۹ رسما اعلام انحلال کرد. بر اساس قوانین سهامداران در سود و ضرر شرکت سهیم هستند.

پس در اولین مرتبه از سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی ها و حقوق ها استفاده می شود و در صورتی که تمامی این موارد تمام شود و هیچ بدهی باقی نماند، سرمایه باقی مانده بین سهامداران بر اساس تعداد سهامی که دارند تقسیم می شود. بنابراین عملا اگر شما در شرکت فسلیر سرمایه ای داشتید، این سرمایه بلوکه و احتمالا بعد از چند سال تنها چند در صد، در خوشبینانه ترین حالت، به شما باز می گشت.

اما نکته جذاب این است که فسلیر از چند ماه گذشته نسبت به اجرا شدن قانون ۱۴۱ تجارت اطلاعیه در سامانه کدال ثبت کرده بود. طبق این قانون مجمع شرکت در مورد ادامه حیات یا انحلال شرکت تصمیم می گیرند. بنابراین عملا با انتشار این اطلاعیه وضعیت شرکت در ابهام فرو می رود.

از طرف دیگر وضعیت ترازنامه ها و درآمدهای مالی شرکت نیز به خوبی ضرر آن را نشان می داد و عملا ثابت می کرد که شرکت به این وضعیت مالی ادامه حیات نخواهد داشت. بنابراین به طور کلی از نظر این اطلاعات که همه و همه در سامانه کدال از مدت ها قبل ثبت شده بودند، عملا یک روز سرمایه گذاری در فسلیر نیز یک اشتباه محض به شمار می رود.

 

ثبت نام در کدال
سامانه کدال چیست

ادامه داستان چه می شود؟

 

اما رفتار سرمایه گذاران در بازار چه بود؟ به طور سنتی حقوق این گونه سهم ها در تلاش آخر خود سعی می کنند سهم را بسیار جذاب جلوه بدهند و به نوعی دست به چارت سازی های مختلف می زنند. تا سرمایه بیشتری جذب کنند. مسلما شرکت در پی انحلال باید ضررها و بدهی های خود را تسویه کند. از این رو هر چقدر جذب سرمایه قوی تر و بهتر باشد، خود حقوقی می تواند سهام های خود را بفروشد و از سهم خارج شود و سهامدار تازه کار و تازه وارد شده باید مسئولیت پرداخت این بدهی ها را بر عهده بگیرد.

بهتر به جای فحش و یا نفرین و … به این فکر کنید که رفتار حقوقی کاملا یک رفتار منطقی و حساب شده است. خود شما اگر سهامدار فسلیر بودید و نسبت به این اطلاعات آگاهی داشتید، آیا اقدام به خروج و فروش آن به سهامدار تازه کار نمی کردید؟ پس این یک رفتار عادی است. منتها حقوقی سهم به سبب در اختیار داشتن بخش بزرگی از سهم می تواند چارت ها دستکاری کند و به نوعی با خرید و فروش های کذایی تله های متعددی برای سهامدار ایجاد کند. همین بازی ها باعث شد که عملا تا لحظه اعلام انحلال شرکت و بسته شدن نماد، فسلیر در صف خرید قفل شده بود!

اما سوال مهم این است آیا اطلاعات مربوط به انحلال شرکت پنهان مانده بود یا تنها حقوقی سهم از آن اطلاعات داشت؟ در واقع هیچ لابی در کار نبود و همه می توانستند به سرعت علت رفتار حقوقی را کشف کند اما عدم استفاده از امکان جامع و عالی سامانه کدال که می تواند هر آن چیزی را که نیاز دارید مانند افزایش سرمایه یا ترازنامه و … را در اختیار شما بگذارد، می تواند همچنین تبعات وحشتناکی نیز داشته باشد. و همچنین اگر میخواهید در مورد مزایای افزایش سرمایه هم بیشتر بدانید این مقاله به شما کمک میکند

سامانه کدال چیست؟ هر آنچه که باید از افزایش سرمایه، ترازنامه بدانید
معرفی کدال

 

تفاوت بورس و فرابورس چیست؟

پایان سخن از معرفی کدال

ما در این مقاله سعی کردیم سامانه کدال را معرفی کنیم و لزوم استفاده از آن را با یک مثال عینی بیان کنیم. در واقع این سامانه سال هاست فعالیت می کند اما سرمایه گذاران تازه کار تنها نامی از آن را شاید شنیده باشند. نکته بسیار مهم این است که این سامانه بسیار ساده و کاربردی طراحی شده است. مسلما کسانی که بتوانند با سیستم های عجیب و غریب کارگزاری ها کار کنند با سامانه کدال نیز به راحتی کنار می آیند و می توانند آن را به خوبی درک کنند.

توجه داشته باشید که اطلاعات در این سامانه در فرمت های مختلف اکسل، ورد یا تصویر در اختیار شما قرار می گیرد. همچنین دسترسی ها و موتورهای جست و جوی قوی و فیلترهای استفاده شده در این سایت باعث شده عملا یک سرمایه گذار در سریع ترین زمان ممکن به تمام اطلاعات و اخبار خواسته شده دسترسی پیدا کند. قدر این سامانه را بدانید و از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!