گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!

مهم‌ترین کاربرد طلا چیست؟ آشنایی با ۳ کاربرد طلا در زندگی امروزه

مهم‌ترین کاربرد طلا چیست

طلا به‌عنوان یکی عناصر مهم طبیعت از قدیم‌الایام تا به امروز شناخته می‌شود. طلا عنصری است که بنا به دلایل شیمیایی و ذاتی که دارد عملاً بسیار کم واکنش نشان می‌دهد و در شرایط عادی و طبیعی واکنشی از خودش نشان نمی‌دهد. این موضوع بدین معنی است که عملاً طلا توسط هوا، رطوبت و هزاران عامل طبیعی دیگر از بین نمی‌رود و حتی تغییری هم نمی‌کند. همین موضوع باعث شده است که طلا به‌عنوان عنصری غیرقابل تغییر در طبیعت شناخته شود.

واکنش‌پذیری کم باعث شده است که کاربرد طلا به‌عنوان عنصری ثابت و غیرقابل تغییر بسیار موردتوجه قرار بگیرد. این موضوع در کنار ظاهری زیبا و براق باعث شد که کاربرد طلا به‌عنوان زیورآلات و یک وسیله تزئینی نیز مطرح شود. از طرف دیگر کمیاب بودن طلا درنهایت باعث شد که تنها عده‌ای خاص از مردم توانایی استفاده از این عنصر را داشته باشند. پس کم‌کم کاربرد طلا وجهه اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز به خود گرفت.

کاربرد طلا چیست؟

بعد از کشف نیروی برق و شناختن ویژگی‌های مختلف آن، فلزات به‌عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل انتقال این نیرو مطرح شدند. دراین‌بین مس به سبب داشتن سرعت انتقال مناسب و در دسترس قرار داشتن بیشتر موردتوجه قرار گرفت؛ اما با رونق دنیای اطلاعات و درواقع نیاز به داشتن سرعت بیشتر این سؤال پیش آمد که از چه عنصر جایگزینی به‌جای مس استفاده کنیم؟

طلا در میان فلزات بیشترین سرعت را دارد و به‌نوعی می‌توان گفت که امروزه بعد از فیبرهای نوری که از انتقال نور در فضای خلأ استفاده می‌کنند، این عنصر طلاست که سریع‌ترین انتقال اطلاعات را دارد. در کلام بهتر دیگر کاربرد طلا این است که از آن به‌عنوان عامل انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. حال در ادامه سعی می‌کنیم انواع کاربرد طلا را به‌طور مفصل موردبررسی قرار دهیم.

 

آیا راه اندازی دوباره آتی سکه طلا میتواند در کنترل قیمت سکه طلا مفید باشد؟

 

کاربرد طلا به‌عنوان یک زینت
کاربرد طلا چیست

کاربرد طلا به‌عنوان یک زینت

 

همان‌طور که در بالاتر گفته شد طلا دو خاصیت کاملاً مشخص و عمده دارد. اول این‌که بسیار زیبا و چشم‌نواز است. رنگ زرد خاص و براقی که طلا دارد و در هیچ عنصر دیگری دیده نشده است، باعث شد که این رنگ نام طلایی به خود بگیرد. ازآنجایی‌که انسان‌ها ذاتاً زیباپسند هستند کم‌کم کاربرد طلا به‌عنوان چیزی زیبا مطرح شد.

این عامل در کنار کم واکنش بودن یا در کلام بهتر بی واکنش بودن طلا که باعث ثابت ماندن آن در طول زمان می‌شود، موجب شد که طلا به‌عنوان یک زینت همیشگی موردتوجه قرار بگیرد و کم‌کم کاربرد طلا به‌عنوان زینت مطرح شود؛ اما این داستان از زمانی جدی‌تر شد که انسان‌ها دانستند که طلا فلز نرمی است که می‌توانند درست به شیوه آهنگری، یعنی ذوب و شکل دادن آن را تبدیل به وسایل و لوازم زینتی خاصی بکنند. از آن لحظه به بعد کاربرد طلا به‌عنوان زینت به‌عنوان یک کاربرد اصلی برای طلا مطرح شد.

طلا را شاید تنها فلزی بشود دانست که کاربرد زینتی آن بیشتر از هر مورد دیگر موردتوجه قرار می‌گیرد. در کلام بهتر عموماً کاربرد طلا به‌عنوان زینت است که باعث شد کم‌کم کاربرد طلا به‌عنوان سرمایه‌گذاری نیز مطرح شود؛ اما دیگر طلا را به‌عنوان اسکلت ساختمان یا موردهای این‌چنین استفاده نمی‌کنند مگر این‌که بخواهند جنبه زینتی آن را به رخ بکشند.(مقاله پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست را مطالعه کنید)

مسئله زینت و کاربرد طلا در این حالت را می‌توان از جنبه کمیاب و نایاب بودن آن نیز دید. به‌هرحال طلا به‌عنوان یک عنصر زیبا بسیار موردتوجه قرار داشت؛ اما این عنصر نسبت به عناصر هم گروه یا بهتر بگوییم نسبت به عناصر دیگر طبیعی کمیاب‌تر بود. این کمیابی موجب شد که کاربرد طلا به‌عنوان زینت اهمیت بیشتری برای اعیان و اشراف پیدا کند. چراکه این گروه بیشتر دوست دارند نشان دهند که چیزی را دارند که دیگران نمی‌توانند داشته باشند.

تاریخ نیز به‌خوبی ثابت کرده است که چیزی را که اعیان در دوره‌ای دارند، در دوره‌های بعد کم‌کم به شکل عمومی‌تری در اختیار مردم قرار می‌گیرد. عمومی شدن کاربرد طلا به‌عنوان زینت نیز از معجزات هنر طراحی و استفاده از طلای چند گرمی در زیورآلات است که باعث شد مردم عادی نیز امکان تهیه آن را داشته باشند.

کاربرد طلا

 

 

کاربرد طلا به‌عنوان انتقال‌دهنده سریع اطلاعات

 

اما دیگر کاربرد طلا را می‌توان امروزه در چیپ های گوشی‌های هوشمند و پردازنده‌های کامپیوترها مشاهده کرد. همان‌طور که بیان شد امروزه انسان نیازمند به‌سرعت انتقال بالا است. این سرعت‌بالا زمانی تأمین می‌شود که همه اعضای یک مجموعه سرعت انتقال خوبی داشته باشند.

اگر تنها یک بخش از مجموعه سرعتی پایین‌تری داشته باشند، سایر اجزا نیز باید سرعت خودشان را با آن هماهنگ کنند. ازاین‌رو طراحان و سازندگان پردازنده‌ها برای برطرف کردن این مشکل از طلا به‌عنوان پایه‌های متصل‌کننده چیپ های خودشان استفاده کردند. این کاربرد طلا باعث شد که سرعت انتقال اطلاعات در این پردازنده‌ها چند برابر شود.

همین استفاده از کاربرد طلا باعث شد که کم‌کم زباله‌های تکنولوژی‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها مورد اهمیت قرار بگیرد. این زباله‌ها مسلماً دارای مقدار مشخصی طلا و سایر عناصر مانند نقره و … هستند. برخی از کشورهای اروپایی توجه خاصی به این بخش کرده‌اند و سعی می‌کنند با استفاده از تکنیک‌هایی مانند تفکیک و ذوب و … طلای به‌کاررفته در این لوازم را استخراج کنند.

البته سایر قطعات و سایر عناصر این لوازم نیز کاربری‌های خاصی دارند. پس همان‌طور که می‌بینیم زباله‌ها تا چه اندازه می‌توانند سودآور باشند اگر درست فکر کنیم و درست ببینیم.

این کاربرد طلا گرچه امروزه بسیار موردتوجه قرارگرفته است اما به‌واقع می‌توان گفت که عموم مردم آن را احساس نمی‌کنند و برایشان زیاد مهم نیست که در پردازنده گوشی خودشان از کاربرد طلا استفاده‌شده است.

 

بیش از۷۰درصد پول هوشمند در اختیار بازار طلا

 

کاربرد طلا

کاربرد طلا به‌عنوان یک عامل سرمایه‌گذاری

 

اما سومین و شاید مهم‌ترین کاربرد طلا که امروزه بسیار موردتوجه قرارگرفته است، مبحث اقتصادی و سرمایه‌گذاری آن است. درواقع کاربرد طلا به‌عنوان زینت در کنار نایاب بودن باعث شد که کم‌کم ارزش مادی آن افزایش پیدا کند و به‌عنوان یک عنصر گران‌بها مطرح شود. از طرف دیگر همان‌طور که گفتیم طلا عنصری غیرقابل تغییر یا کم واکنش محسوب می‌شود ازاین‌رو جزو معدود وسایل و دست سازه‌هایی است که با استفاده طولانی‌مدت نه‌تنها از بین نمی‌رود بلکه تغییری هم نمی‌کند؛ بنابراین می‌توان آن را بعد از مدتی به سرمایه ارزی و ریالی تبدیل کرد.

اگر بخواهیم به‌خوبی نگاه کنیم، قبل از این‌که ارز یا ریال به شکل امروزی وجود داشته باشند، این طلا بود که به‌عنوان یک عامل مبادله‌ای مورداستفاده قرار می‌گرفت. این کاربرد طلا باعث شد که امروزه طلا به‌عنوان پشتوانه مالی همین ارزها محسوب شود. در کلام بهتر کاربرد طلا در دنیای اقتصاد امروز بسیار مهم و حیاتی است؛ زیرا پشتوانه‌ای برای ارزهای مبادلاتی محسوب می‌شود؛ یعنی زمانی کشور دست به چاپ پول می‌زند که معادل آن طلا داشته باشد. این طلا به‌عنوان پشتوانه ارزی مانع از این می‌شود که اقتصاد دچار فروپاشی شود.

اما در زندگی عموم مردم کاربرد طلا به‌عنوان یک عامل سرمایه‌گذاری در سال‌های گذشته پررنگ‌تر شده است. درواقع طلا امروزه به‌عنوان یک مطاع و عامل سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که مردم می‌توانند با خرید آن سرمایه ارزی و ریالی خودشان را به‌نوعی سپرده‌گذاری کنند. همان‌طور که گفته شد کاربرد طلا در اقتصاد امروز مانند یک پشتوانه بزرگ است. ازاین‌رو طلا به‌عنوان کم نوسان‌ترین عنصر در اقتصاد محسوب می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران علاقه خاصی به آن داشته باشند. درواقع کاربرد طلا به‌عنوان سرمایه‌گذاری این‌گونه است که شما می‌توانید بخشی از سرمایه خودتان را به‌واسطه آن از نوسانات اقتصادی در امان نگه‌دارید.

 

کاربرد طلا

 

مقایسه رشد بورس با سایر بازارهای ایران(مسکن، طلا، دلار، بانک)

 

کاربرد طلا ازنظر اطمینان اقتصادی

 

همان‌طور که گفته شد کاربرد طلا به‌عنوان کم نوسان‌ترین عامل در اقتصاد در جوامع مختلف بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد. در دو دوره‌ای که آمریکا وارد رکود اقتصادی شدیدی شد، سرمایه‌داران با هجوم به بازار طلا سعی کردند که سرمایه خودشان را از حالت رکود خارج کنند و به‌نوعی سرمایه خودشان را حفظ کنند. ارزش طلا به‌نوعی است که تقریباً هیچ‌گاه کم نمی‌شود و عملاً سرمایه شما به‌عنوان طلا در بدترین حالت ثابت می‌ماند. این موضوع در اقتصادهای پر نوسانی مانند اقتصاد ایران کاربرد عجیبی دارد.

کاربرد طلا به‌عنوان یک عامل سرمایه‌گذاری باعث شده است که سکه، زیورآلات یا شمش و … بعدی اقتصادی داشته باشند. حتی خانواده‌های سنتی که طلا را تنها به‌عنوان عامل زینتی می‌دانستند، امروزه به طلاهای خودشان به‌عنوان یک عامل فرار در روزهای بد زندگی و یک نوع آینده‌نگری نگاه می‌کنند. این نگاه اقتصادی به کاربرد طلا باعث شده است که بخشی از نقدینگی همواره در بازار طلا بچرخد. البته این چیزی نیست که دولت‌ها و حکومت زیاد به آن راغب باشند. چراکه بازار طلا عموماً یک بازار ساکن است و در آن اتفاق خاصی مانند تولید رخ نمی‌دهد. ازاین‌رو غالباً در تلاش هستند که سرمایه‌های طلایی مردم را وارد بازارهایی مانند بورس یا تولید کنند.

اما به‌هرحال باید واقعیت را قبول کرد، کاربرد طلا به‌عنوان یک عامل سرمایه‌گذاری می‌تواند سرمایه شمارا نه‌تنها حفظ کند، بلکه در اقتصادهای پر نوسانی مانند اقتصاد ایران باعث می‌شود که عملاً سرمایه شما در آرامش و اطمینان خوبی چند برابر شود. همین موضوع باعث شده است که بازار طلا در ایران از اهمیت خاصی برخوردار باشد و بسیار موردتوجه قرار بگیرد.

درنهایت می‌توان گفت که کاربرد طلا چه به‌صورت اقتصادی و چه به شکل زیورآلات از گذشته‌ها تا به امروز موردتوجه بوده است و این اتفاق تازه‌ای نیست. به‌هرحال یادتان باشد که در اقتصاد همیشه بخشی از سرمایه خودتان را ثابت نگه‌دارید. سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا می‌تواند به این ثبات کمک کند.

اگر میخواهید با انواع سکه طلا آشنا شوید توصیه میکنم به این مقاله مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!