پرایوسی کوین چیست؟ آشنایی با بهترین ارز دیجیتال حریم خصوصی محور

پرایوسی کوین

پرایوسی کوین از انواع کوین های مهم در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می شود. نکته بارز و مهم این کوین ها این است که آن ها بدون مشخص کردن آدرس ارسال کننده و مقصد و همچنین دیگر اطلاعات فرستنده و گیرنده این کار را انجام می دهند. اما چطور؟

عموم مردم تصور نسبتا نادرستی نسبت به سیستم بلاک چین و کوین هایی مانند بیت کوین دارند. معمولا این گونه تصور می شود که اطلاعات فرستنده و گیرنده در بلاک چین بر روی هر کوینی که باشد شناخته نمی شود و این اطلاعات تماما به صورت رمزنگاری شده منتقل می شود.

اما واقعیت چیز دیگری است. در واقع بلاک چین برعکس سیستم متمرکز امروزی، یک سیستم کاملا شفاف محسوب می شود. بنابراین می توان انتظار داشت که آدرس گیرنده و دریافت کننده کوین به طور مشخص در این شبکه بیان شود. این که این آدرس برای چه کسی است و در کدام کشور و منطقه قرار دارد بخش پنهان ماجراست. حتی شما می توانید بر اساس آدرس گیرنده یا فرستنده معاملات آن را چک کنید و حجم دارایی های فرد را مشخص کنید.

بنابراین برخلاف تصور پنهان بودن به طور کامل در بلاک چین وجود ندارد. کوین هایی مانند بیت کوین به طور کاملا شفاف آدرس ها و دیگر اطلاعات را در اختیار شبکه قرار می دهند. همانطور که بیان کردیم تنها بخش پنهان این ماجرا هویت شخص یا اشخاص درگیر در شبکه است.(اگر میخواهید بدانید bitcoin چیست حتما این مقاله را بخوانید)
اما انواع پرایوسی کوین ها توانسته اند تا حد خوبی این پنهان کردن اطلاعات را انجام دهند. در ادامه بیشتر از این موضوع صحبت می کنیم.

امنیت یا پنهان بودن؟! مسئله این است!

مسئله امنیت یکی از مسائل مهم انسان از ابتدای خلقت تا به امروز بوده است. در واقع امنیت نه تنها برای انسان ها بلکه برای تمامی موجودات یک ضامن بقا محسوب می شود. اما نکته ای که وجود دارد این است که در هر دوره ای از تاریخ امنیت جلوه ای متفاوت برای انسان ها پیدا کرده است. در واقع انسان ها در هر دوره ای بر اساس نیازهایی که داشتند تعریف متفاوتی برای امنیت پیدا کرده اند.
اگر در دوره ای امنیت تنها پیدا کردن غار و دور ماندن از حیوانات وحشی بود، امروز امنیت داشتن خانه، آسایش و رفاه اجتماعی است.

 

ارز دیجیتال فیس بوک به مرحله‌ی آزمایش می‌رسد

 

حال بر اساس این موضوع آیا می توان پرایوسی کوین یا همان کوین هایی با ویژگی های غیر قابل رهگیری را در دسته موارد امنیتی دانست یا نه؟
در واقع روی بهتر سوال این است که آیا می توان انواع پرایوسی کوین را ضامن برقراری امنیت در زندگی امروز بشر دانست یا خیر؟
مسلما به این سوال نمی توان امروز پاسخ قطعی دارد. ذات ارزهای دیجیتال و دنیای کوین ها چیزی است که قرار است در آینده خودش را به طور کامل نشان دهد. در آن روزگار می توان تصمیم گرفت که آیا این رمز ارزهای غیر قابل رهگیری ضامن امنیت هستند و یا این که خودشان عاملی برای از بین بردن این امنیت محسوب می شوند.

اما نکته ای که وجود دارد این است که بلاک چین تنها و تنها بر اساس کاربری زنده است. یعنی این که تا زمانی که کاربران احساس کنند یک کوین یا نوعی از کوین ها کاربری خوبی دارد و می تواند نیاز آن ها را برطرف کند، از آن استفاده می کنند و این کوین ها زنده می مانند اتفاقی که به نظر می رسد قرار است برای پرایوسی کوین ها بیافتد.

ویژگی ‌های پرایوسی کوین ها

ویژگی ‌های پرایوسی کوین ها

 

اصولا یکی از راه های شناخت و پاسخ به سوال پرایوسی کوین چیست؟ این است که سراغ شناخت ویژگی های آن ها برویم. اولین نکته ای که در مورد این رمز ارزها وجود دارد این است که آن ها کوین هستند.یعنی این که شبکه بلاک چین با قوانین خاص خودشان را دارند.

همین عامل، یعنی داشتن شبکه بلاک چین اختصاصی به آن ها این توانایی را می دهد که قوانین خودشان را بدون هیچ محدودیتی پیاده کنند. یکی از مهمترین و متمایزترین این قوانین همان پنهان نگه داشتن اطلاعات گیرنده و فرستنده کوین هاست. در واقع این اطلاعات با استفاده از انواع رمزنگاری ها مانند رمزنگاری حلقوی و … پنهان می شود و یک نود یا مجموعه ای از نودها قادر نخواهند بود که این اطلاعات را مشاهده و بررسی کنند.(در ادامه اگر میخواهید با آموزش ساخت کیف پول بلاک چین آشنا شوید و درباره قانون انتقال اطلاعات بیشتر بدانید توصیه میکنم این مقاله را بخوانید)

در حالی که در کوین هایی مانند بیت کوین یکی از موارد مهم برای تایید یا عدم تایید بلوک های اطلاعاتی همین اطلاعات ارسال و دریافت بود.
بنابراین از ویژگی ‌های پرایوسی کوین ها می توان بیشتر بر روی همان استفاده از رمزنگاری های دقیق و بسیار پیچیده تکیه کرد. رمز نگاری هایی که تقریبا غیر قابل شکستن هستند.

به زبان ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، شما زمانی که از این کوین ها برای نقل و انتقال استفاده می کنید، عملا نه تنها هویت واقعی بلکه آدرس الکترونیکی شما هم پنهان می ماند و به طور کامل در این شبکه مخفی می شوید. بنابراین تمام راه های رسیدن به شما و مقصد مورد نظر شما از بین می رود. به نظر می رسد این کوین ها با این ویژگی خاصی که دارند همیشه مورد توجه عموم مردم و به خصوص کسانی است که هیچگاه دوست ندارند اعمالشان زیر ذره بین باشند.

پرایوسی کوین چیست؟ آشنایی با بهترین ارز دیجیتال حریم خصوصی محور

چند پرایوسی کوین در بازار است؟

 

به طور کلی در بازار ارزهای دیجیتال که بیش از ۵ هزار رمز ارز وجود دارد، تنها نزدیک به ۳۰ کوین تعریف شده است. بنابراین نمی توان انتظار داشت که تعداد پرایوسی کوین ها قابل توجه باشند.
به طور کلی ۴ مورد از این کوین ها بیشتر از همه مورد توجه قرار دارد و به نظر می رسد که بر اساس روند بازار می توان تنها به همین چهار کوین اتکا کرد.

معروف ترین این کوین ها نیز مونرو است. تمامی تراکنش های این کوین تحت شدیدترین و پیچیده ترین رمزنگاری ها قرار می گیرد و بدین ترتیب عملا شکستن این رمزها و رسیدن به اطلاعاتی که بیت کوین و سایر کوین ها به صورت آزاد در اختیار شبکه قرار می دهند احتمالا غیر ممکن باشد.

زی کش دیگر کوین غیر قابل رهگیری است. مدیران و توسعه دهندگان اصلی این کوین معتقد هستند که کار آن ها پنهان کاری نیست، بلکه جلوه ای دیگر از امنیت است. در واقع شعار این کوین این است که اگر بیت کوین مانند http باشد ما پروتوکلی امن تر از آن یعنی https خواهیم بود!

هورایزن را شاید بتوان یکی از عجیب ترین کوین های بازار دانست. این کوین با وجود این که در دسته پرایوسی کوین ها قرار دارد، اما از هیچ رمزنگاری عجیبی استفاده نمی کند. در واقع شیوه اصلی این کوین کمی فرق می کند. این کوین با استفاده از ایجاد شبکه پیچ در پیچ و مارپیچ مانند از نود ها به نوعی باعث می شود که اطلاعات گم شوند! یعنی یک نود نتواند اطلاعات را در مسیر خطی پیگیری کند و این اطلاعات درگیر آدرس های مختلف می شود! این کار یعنی همان رد گم کردن و این هدفی جز پنهان ماندن اطلاعات را دنبال نمی کند.

 

سرمایه‌گذار ارز دیجیتال تلگرام تهدید به شکایت کرد!

 

بیم، هیچ اطلاعاتی را روی بلاک چین و دفتر کل ذخیره نمی کند و تمامی تراکنش ها به صورت پیشفرض رمزنگاری می شوند و به صورت خصوصی در شبکه قرار می گیرند. به نظر شما این پرایوسی کوین در آینده چه جایگاهی به دست می آورد؟

پرایوسی کوین چیست؟ آشنایی با بهترین ارز دیجیتال حریم خصوصی محور
پرایوسی کوین

سوالات متداول

۱- آیا کار پرایوسی کوین ها از نظر بلاک چین قانونی است؟
همانطور که گفتیم پرایوسی کوین، کوین هستند. یعنی از یک شبکه بلاک چین مجزا برای خود استفاده می کنند. بنابراین این خودشان هستند که قوانین را مشخص می کنند. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که این قوانین باید باعث جذب کاربر باشد و کاربری خوبی برای آن تعریف کند.

۲- آیا کوین های غیر قابل رهگیری از نظر قوانین اجتماعی و تجارت قابل قبول هستند؟
به طور کلی هنوز بر سر ماهیت کلی بازار ارزهای دیجیتال و کلیت بلاک چین و قانونی بودن آن بحث های بسیاری وجود دارد. بنابراین نمی توان انتظار داشت که این کوین ها امروز بتوانند به صورت قانونی توسط دولت ها و حکومت های مختلف معرفی شوند.(اگر میخواهید درباره روش به دست آوردن دوج کوین ، معامله کم ‌ریسک ارزهای دیجیتال و کیف پول فول نود بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید)

۳- وضعیت پرایوسی کوین در بازار چگونه است؟
این ارزها مانند بسیاری دیگر از کوین ها و توکن ها هنوز بر اساس ارزش ذاتی خودشان معامله نمی شوند و بیشتر تحت تاثیر جوهای موجود در بازار است. اما به نظر می رسد با توجه به کاربری جذابی که دارد احتمالا ارزش ذاتی خوبی را می توان برای آن پیش بینی کرد. بنابراین در طی چند سال آینده احتمالا شاهد این موضوع باشیم که این کوین ها جایگاه خوبی در رده بندی ارزهای دیجیتال به دست بیاورند.

 

کلاه‌برداری بزرگ در صرافی ترکیه‌ای؛ کشور چین اما در پی تولید ارز دیجیتالی ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.