فول نود (Full Node) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

مزایای فول نود

داستان بلاک چین یکی از داستان های هیجان انگیز و البته نوین دنیای امروز است. هر گوشه این داستان را که نگاه می کنیم مفهومی جدیدی را می توانیم پیدا کنیم. یکی از این مفاهیم فول نود یا همان یک نود کامل است. به طور کلی این فول نود را بهترین و امن ترین نوع اتصال به بلاک چین می دانند. شما به واسطه این اتصال تمام اطلاعات بلوک های اطلاعات را دریافت می کنید. در حالی که در اتصال های لایت نود یا سوپر نود این امکان وجود ندارد. بگذارید کمی بیشتر از این موضوع صحبت کنیم.

شما تصور کنید که قرار است از یک نقطه ای در یک طرف اقیانوس به نقطه ای دیگر در طرف دیگر آن بروید. اقیانوس در این جا بستر انتقال شما از یک نقطه به نقطه دیگر محسوب می شود. شما می توانید از طریق روش های مختلفی از این بستر استفاده کنید و به نقطه مورد نظر خودتان برسید. مسلما این روش ها همگی باید بر اساس ویژگی های مختلف این بستر تعریف شوند. این که شما بدون استفاده از هیچ وسیله و به واسطه شنا کردن و یا این که شما با استفاده از بهترین و بزرگترین کشتی دنیا بخواهید استفاده کنید، در واقع روش اتصال شما به این بستر را نشان می دهد.

بلاک چین در واقع همان اقیانوس است که می خواهد اطلاعات را از یک نقطه به نقطه ای دیگر به شکل امن و راحت منتقل کند. حال این شما هستید که می توانید مشخص کنید بر اساس نیاز خود و ویژگی های بلاک چین از چه نوع اتصالی استفاده کنید. در دنیای شبکه و بلاک چین به این اتصال نود گفته می شود. فول نود (Full Node) یکی از مهمترین این اتصالات است.(اگر علاقه مند هستید با انواع بلاک چین و استیکینگ ترون آشنا شوید توصیه میکنم این مقاله را حتما بخوانید)

مدیریت در بلاک چین

 

تا اینجای داستان متوجه شدیم که نود به معنی اتصال به بلاک چین است و یک نود کامل نیز یکی از انواع این اتصالات است. اما سوال اصلی این است که فول نود و مزایای فول نود چیست؟ در واقع روی بهتر سوال این است که چرا بلاک چین این نوع اتصال را تعریف کرده است و چرا کاربران زیادی از آن استفاده می کنند.

برای پاسخ به این سوال باید نگاهی به ساختار شبکه ای بلاک چین بندازیم. به طور کلی معمولا بلاک چین با این مفهوم تعریف می شود که این شبکه، یک شبکه غیر متمرکز و بدون مدیر واحد است. این سخن فارغ از جذابیت هایی که دارد، چند سوال مهم را ایجاد می کند.

از جمله مهمترین این سوالات این است که در شبکه ای که هیچ مدیر واحد و مشخصی ندارد و هر نود می تواند یک مدیر شخصی و کوچک در حد و اندازه های خود محسوب شود، چگونه می توان مدیریت واحد ایجاد کرد؟ در واقع هیچ جمعی را نمی توان بدون مدیریت واحد پیش برد. در صورت نبودن این مدیریت عملا جامعه درگیر هرج و مرج می شود و شبکه از بین می رود. بنابراین کاملا غیر منطقی است که بخواهیم اینگونه فکر کنیم که هیچ مدیریتی در شبکه وجود ندارد و هر نود به صورت خودمختار رفتار می کند.

 

آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین کمتر از ۱۰ دقیقه!

 

فول نود (Full Node) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

فول نود (Full Node) ضامن دوام بلاک چین

 

همانطور که بیان کردیم، شبکه بلاک چین هیچ مدیر واحدی ندارد، اما این به معنی نداشتن مدیریت جامع و واحد نیست. در کلام ساده تر شبکه بلاک چین دارای قانون است و این قوانین همان عامل اصلی ایجاد مدیریت واحد است. اما نکته ای که در این بین وجود دارد این است که مدیر یا ناظری به صورت مشخص برای اجرای این قوانین وجود ندارد. در کلام ساده تر نودها مجبور به اجرای این قوانین نیستند و می توانند از آن تبعیت نکنند.

بنابراین بلاک چین قانون دارد، اما رعایت این قوانین برعهده خود نودها گذاشته شده است. هرچه بیشتر به این قوانین احترام گذاشته شود همانقدر بیشتر شبکه قوی تر و سالم تر و امن تر می شود.
داستان و مزایای فول نود (Full Node) دقیقا همین جاست. در واقع فول نود ها، نود هایی هستند که به این قوانین به شکل خودخواسته ای احترام می گذارند و تمام آن را رعایت می کنند. مسلما هر چه تعداد این نود ها بیشتر شود شبکه استحکام بیشتری از خود نشان می دهد و کمتر درگیر خرابکاری می شود.

در کلام ساده تر اگر بخواهیم بیان کنیم، هر نودی می تواند بر اساس قوانین خودش رفتار کند اما این رفتار زمانی تایید می شود که طرف مقابل شما هم این قوانین جدید را قبول داشته باشد. فول نود ها از ابتدا قبول کردند که همه بر اساس چند قوانین مشخص شبکه تبادل خواهند کرد.

حال اگر لایت نود ها ( نود هایی که همه قوانین را به درستی اجرا نمی کنند و بیشتر تحت اختیار ماینرها رفتار می کنند ) به این قوانین احترام نگذارند عملا فول نود ها با لایت نود ها نمی توانند تبادل داشته باشند. در شبکه ای مانند بلاک چین که تعداد نودهای کامل چند برابر نودهای دیگر است عملا منطقی تر این است که لایت کوین ها از این نودهای کامل تبعیت داشته باشند.

 

فول نود

 

آذری جهرمی: بلاک چین باعث منسوخ شدن فیلترینگ می‌شود

فول نود ها چگونه رفتار می کنند؟

 

تا اینجا با جنس فول نود آشنا شدیم و دانستیم که هدف از تعریف این نوع اتصال برای کاربران چیست. در واقع بلاک چین با تعریف قانون کار خودش را انجام داده است و حالا درصدی از کاربران با رعایت این قوانین کاری می کنند که شبکه سرجای خودش بایستد. در صورتی که کاربران یا توسعه دهندگان نسبت به این قوانین معترض باشند می توانند قوانین خودشان را تعریف کنند و به آن پایبند شوند. در این حالت یک شاخه یا همان هارد فورک ایجاد می شود.

اما حال سوال اصلی این است که چگونه به صورت عملی فول نود ایجاد می شود. در واقع یک نود کامل روند ساده ای دارد. شما به عنوان فول نود تمام اطلاعات بلوک را دانلود می کنید و آن را مورد بررسی قرار می دهید و بر اساس تمامی قوانین آن را از زیر ذره بین خود رد می کنید. این کار شاید زمان بر باشد اما مسلما از نظر امنیت و رعایت پروتکل های شبکه بسیار اهمیت دارد.

اما لایت کوین ها عملا دست به کار ساده تری می زنند. لایت کوین ها تنها اطلاعات مربوط به هش و هدرها را مورد بررسی قرار می دهند و کاری به دیگر قوانین ندارند. در واقع لایت کوین ها دوست دارند سریعتر یک اطلاعات را تایید کنند و پاداش خودشان را دریافت کنند. از این رو یک ماینر یا یک هکر می توانند با پیشنهاد پاداش خودب عملا لایت نود ها را وادار به تایید اطلاعات اشتباه در شبکه کند. اما فول نودها به سبب بررسی کامل و دقیق بلوک های اطلاعاتی عملا درگیر این خطا و اشتباه نمی شوند.

شاید برای شما سوال شود که این کار چه مزیتی برای سرمایه گذاران و کاربران نود کامل دارد. در واقع اصلی ترین مزیت این داستان این است که شبکه در این حالت می تواند امنیت خودش را حفظ کند و قدرتمند تر شود. از طرف دیگر برای تاجران حرفه ای، کاربران اقتصادی و هر کسی که تایید تراکنش برای آن اهمیت فراوانی دارد این داستان می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.(شما از حمله ۵۱ درصدی بلاک چین چه میدانید؟ اگر میخواهید اطلاعات بیشتری راجع آن کسب کنید این مقاله را بخوانید)

فول نود (Full Node) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
کیف پول فول نود

سوالات متداول

۱- کیف پول فول نود کدام ها هستند؟
شما در اتصال نود کامل عملا از هیچ واسطه ای استفاده نمی کنید. این خود یکی از مزایای اصلی نود کامل است. در کلام ساده تر خود کیف های پول نقش لایت نود را بازی می کنند. ( به مثال کشتی و اقیانوس ابتدای مقاله توجه کنید ) در حالی که شما در نود کامل می توانید با استفاده از پلتفرم های خود بلاک چین به صورت یک نود کامل خودتان را معرف کنید و به چیزی مانند کیف پول فول نود (Full Node) احتیاج ندارید.

۲- مصرف انرژی فول نود کامل چقدر است؟
این روزها که با مشکل برق رو به رو هستیم این سوال می تواند بسیار پر اهمیت باشد. در واقع مسلما انرژی مصرفی نودهای کامل برای دانلود تمام اطلاعات شبکه و بررسی و آپلود نتیجه آن می تواند بسیار زمان بر و پر مصرف باشد. در این موقعیت شرکت های بسیاری ( شرکت های خارجی ) موقعیت هایی را فراهم کرده اند که اجازه می دهد شما بتوانید به صورت اجاره ای به شکل فول نود در بازار حضور داشته باشید.

۳- آیا استفاده از فول نود کامل درآمدی مازادی به همراه دارد؟
خیر، شبکه هیچ پاداش یا درآمدی برای نودهای کامل خود در نظر نگرفته است. در واقع پاداش اصلی این نوع اتصال همین است که شبکه می تواند کارایی بهتری پیدا کند و نودها نسبت به تراکنش ها مطمئن شوند. این موضوع برای بسیاری از طلا هم با اهمیت تر است. در اخر اگر نمیدانید کاربرد بلاک چین در اموزش چیست و میخواهید با مزایای افزایش سرمایه و انواع الگو های هارمونیک و با نحوه نصب اپلیکیشن اتمیک والت آشنا شوید توصیه میکنم این مقاله را بخوانید.

 

بلاک‌چین و رمزارزها، راهی برای تقویت اقتصادی زنان جهان

1 دیدگاه برای “فول نود (Full Node) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.