از تکنولوژی سگویت (SegWit) چه میدانید؟! آشنایی با ۲ ویژگی سگویت

سگویت

سگویت چیست؟ این شاید یکی از انواع سؤالاتی در دنیای ارزهای دیجیتال باشد که فعلاً چندان موردتوجه کاربران و سرمایه‌گذاران قرار نگرفته است. به بیان بهتر تکنولوژی سگویت به بنیاد بیت کوین مربوط است و هنوز مسئله بنیادی چندان برای معامله گران و سرمایه‌گذاران تبدیل به یک مسئله اساسی نشده است؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که آینده این ارزها به همین مسائل بنیادی مانند سگویت وابسته است.

به‌طورکلی سگویت یک نوع سافت فورک محسوب می‌شود که تقریباً از همان ابتدای شروع حرکت بیت کوین اتفاق افتاد و به‌عنوان یکی از معتبرترین سافت فورک ها از بیت کوین محسوب می‌شود.
اگر مفهوم فورک (سافت یا هارد) را نمی‌دانید بهتر است این‌گونه بیان کنیم که بیت کوین و ارزهای دیجیتال چیزی جز علم کامپیوتر و برنامه‌نویسی (توسعه‌دهندگان) نیست. ازاین‌رو توسعه‌دهندگان این اجازه را دارند که در صورت وجود مشکل در سیستم بلاک چین آن را برطرف کنند.

اگر راه‌حل آن‌ها مبتنی بر ریشه بلوک همان اطلاعات باشد و با تغییرات جزئی این تصحیح صورت بگیرد به آن سافت فورک گفته می‌شود و اگر قرار باشد این تصحیح با تغییر بنیادی و اصطلاحاً ایجاد یک شاخه جدید و مجزا همراه باشند به آن ‌هارد فورک گفته می‌شود.

وقتی می‌گوییم سگویت یک نوع سافت فورک است منظور این است که کاری به بنیاد اصلی بلاک چین ندارد و تنها بر اساس تغییرات بر روی بلوک‌ها مشکلاتی را برطرف کرده است؛ اما سؤال این است که تکنولوژی سگویت چه مشکلاتی را برطرف کرده است؟ مزایای سگویت چیست و چگونه توانسته به ما کمک کند؟ در ادامه به این سؤالات پاسخ‌خواهیم داد.

 

بلاک چین چیزی جز کاربرد نیست!

 

آن چیزی که در مسئله سگویت و به‌طورکلی بلاک چین وجود دارد این است که عملاً این نوع شبکه‌ها تنها و تنها بر اساس کاربرد و کارایی کار می‌کنند. در کلام ساده‌تر هر دنیایی بر اساس یک سری اصول و قواعد چیده می‌شود. دنیای بلاک چین بر اساس کاربرد معنا می‌گیرد. هر چیزی که در این دنیا وجود دارد بر اساس کاربرد است.

بیت کوین به‌عنوان شروع‌کننده داستان بلاک چین بر اساس کاربردی که در وایت پیپر به آن اشاره‌شده بود قرار بود که بتواند روش جدید برای پرداخت ایجاد کند. این روش باعث می‌شد که ره‌گیری دارایی امکان‌پذیر نباشد و عملاً امنیت خوبی داشته باشد.

وقتی می‌گوییم فهم سگویت اهمیت دارد دقیقاً به این خاطر است که شما با فهم سگویت می‌توانید مفهوم کاربرد در بلاک چین را درک کنید. سگویت یک نوع تغییر کوچک اما کاربردی است که باعث شد بیت کوین روش بهتری را برای ارائه خدمات پیدا کند.

اما برای درک این موضوع که مشکلات اصلی بیت کوین چه بود و سگویت چگونه توانست به این مشکلات خاتمه بدهد بهتر است از یک مثال استفاده کنیم. در کلام ساده‌تر بیت کوین برای ارسال و دریافت سرمایه ساخته‌شده است. پس بیایید یک ارسال و دریافت بیت کوین را شبیه‌سازی کنیم.

 

آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین کمتر از ۱۰ دقیقه!

 

از تکنولوژی سگویت (SegWit) چه میدانید؟! آشنایی با 2 ویژگی سگویت
سگویت چیست

سگویت و یک شبیه‌سازی

 

به‌طورکلی این چند نکته را در نظر داشته باشید:

۱- بلاک چین بیت کوین ساخته‌شده از تعدادی بلوک اطلاعاتی با حجم یک مگابایت است.
۲- هر بلوک بر اساس ویژگی‌هایی به بلوک بعدی یا قبلی خود وصل می‌شود.
۳- در صورت تغییر هر بلوک بلوک‌های بعدی یا قبلی هم تغییر می‌کنند و این باعث می‌شود که کل زنجیره بی‌اعتبار شوند.
۴- هر بلوک اطلاعات می‌تواند ۲۵۰۰ تراکنش را در دل خود نگه دارد.
۵- این تراکنش‌ها زمانی ارزشمند هستند که تعدادی ماینر آن را تائید کرده باشند.

این‌ها نکات پایه‌ای مهم از داستان بلاک چین است. چون در اینجا فرصت توضیح مفصل وجود ندارد و این توضیحات می‌تواند شمارا از داستان اصلی دور کند سعی کردیم نکات لازم برای درک مثال را در چند بند بالا برای شما خلاصه کنیم.

مسئله مهمی که وجود دارد این است که شما هنگام انتقال وجه فیزیکی (پول) به دیگری به‌صورت فیزیکی می‌دانید که چقدر سرمایه جابه‌جا کردید و اعتبار اینجا به‌جایی به همان اعتبار فیزیکی است؛ اما این داستان در ارزهای دیجیتال کاملاً متفاوت است. در ارزهای دیجیتال و بیت کوین شما هیچ عامل فیزیکی نمی‌بینید.

ازاین‌رو حفظ ارزش در ارزهای دیجیتال درواقع سابقه تراکنش‌هاست؛ یعنی زمانی شما دارای یک کوین هستید که سابقه تراکنش آن‌هم در بلاک چین وجود داشته باشد و این در همان بلوک‌هایی است که توسط ماینرها تائید می‌شود؛ اما این داستان به همین سادگی‌ها هم نیست. مسئله امنیت در دنیای بلاک چین بسیار پراهمیت برای حفظ امنیت بلاک چین راهکار جالبی دارد

در صورتی که تمایل دارید بدانید ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟ و ویژگی‌های پرایوسی کوین ها را بدانید توصیه میکنم این مقاله را حتما بخوانید.

 

مزایای سگویت

کلید عمومی و خصوصی

 

وقتی شما قصد دارید مقداری بیت کوین به دیگری منتقل کنید، سابقه تراکنش ما تبدیل به یک کد هش می‌شود و این کد هش بر اساس کلید خصوصی شما قفل می‌شود. شما همراه با این اطلاعات قفل‌شده کلید عمومی خودتان را هم ارسال می‌کنید تا هرکسی (ماینرها و دریافت کنند) امکان باز کردن قفل اولیه را داشته باشند و امکان دسترسی به کد هش و بررسی آن را پیدا کنند. دقت کنید که کد هش باز نمی‌شود وقتی کلید عمومی نشان می‌دهد که این تراکنش اعتبار دارد یا نه.

بعد از تائید تراکنش‌ها توسط ماینر این کد هش به دست دریافت‌کننده می‌رسد. این کد تنها بر اساس کلید خصوصی دریافت‌کننده قابل بازخوانی است. دقت کنید کد هش در مبدأ بر اساس کلید خصوصی فرستنده قفل‌شده و در مقصد بر اساس کلید خصوصی دریافت‌کننده باز می‌شود و این رمز موفقیت بلاک چین و بیت کوین است؛ اما داستان سگویت در این میان چیست؟

از تکنولوژی سگویت (SegWit) چه میدانید؟! آشنایی با 2 ویژگی سگویت

سگویت و دو مسئله مهم

 

مسئله اول این است که طبق قوانین ریاضی امکان تغییر بخشی از کلید عمومی بدون تغییر ارزش آن وجود دارد. این یعنی این‌که می‌توان از طریق یک کلید عمومی تغییریافته هم برای باز کردن قفل اولیه استفاده کرد. این موضوع گرچه چندان بحران بزرگی محسوب نمی‌شود اما در مورداستفاده از مسئله چند امضایی و ارسال چند بلوک موازی می‌تواند بسیار دردسرآفرین باشد.

از طرف دیگر در نظر داشته باشید که وقت صرف شده برای یک بلوک (ده دقیقه) ربطی به اطلاعات درونی آن ندارد. ممکن است در یک بلوک ۲۰۰۰ تراکنش ثبت‌شده باشد و در بلوکی دیگر ۵۰۰ تراکنش! ارزش‌گذاری خدمات ماینرها نیز بر اساس همین بلوک‌ها است. ازاین‌روست که در نقل‌وانتقال‌های کوچک‌تر از یک بلوک عملاً هزینه تراکنش بیشتر از هزینه منتقل‌شده خواهد بود.
بنابراین بهتر است به‌جای یک مگ از فضای بیشتری در تراکنش‌ها استفاده کرد تا در فرصت کم و هزینه پایین‌تر تعداد تراکنش بیشتری بررسی و تائید شود.

اینجاست که سگویت وارد کار می‌شود. درواقع سگویت با این ایده و واقعیت که کلید عمومی بیشترین حجم از اندازه بلوک را به خود اختصاص داده است، سعی کرده آن را به بخشی خارج از فضای بلوک و در انتهای آن منتقل کند. در این حالت فضای بلوک باز می‌شود و از طرف انعطاف‌پذیری کلید عمومی دیگر تأثیری در تغییر کد تراکنش نخواهد داشت و می‌توان از آن در حالت چند امضایی هم استفاده کرد.
از دیگر مزایای سگویت می‌توان به این نکته اشاره کرد که چند مورد دیگر از اطلاعات درون بلوک را می‌توان به آن منتقل کرد و فضای ۱ مگابایتی بلوک را حداکثر ۴ برابر افزایش داد. به‌صورت عمومی با فعال‌سازی سگویت فضای بلوک‌ها ۲ مگابایت می‌شوند.

 

آذری جهرمی: بلاک چین باعث منسوخ شدن فیلترینگ می‌شود

 

مزایای سگویت

سگویت و چند عیب

 

به‌طورکلی سگویت توانسته است تعداد تراکنش را افزایش دهد و این موضوع بسیار می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد؛ اما چند مسئله باعث شده است که سگویت هنوز جای خود را نتوانسته به‌طور کامل در میان کاربران باز کند.

اول این‌که خود کاربر باید دست به فعال‌سازی سگویت بزند و این کاری نیست که کاربران عادی و عمومی بتوانند به‌راحتی آن را انجام بدهند. از طرف دیگر با افزایش گنجایش بلوک‌ها درواقع ظرفیت استفاده از منابع نیز افزایش پیدا می‌کند و این چیز خوبی نیست.

در ضمن ماینرها اصلاً علاقه‌ای به تائید تراکنش بلوک‌های سگویت ندارند. چراکه حجم تراکنش‌ها باوجود ثابت مانند دستمزد افزایش پیداکرده است. همچنین وظیفه نگهداری و تعمیر سگویت ها نیز بر عهده ماینرها خواهد بود. این‌ها تمام چیزهایی است که باعث شده است خود بیت کوین چندان رغبت به استفاده از آن نباشد؛ اما این کوین بیس است که بر اساس یک ریشه جدید توانسته سگویت را در دل خود جای بدهد و موقعیت خوب برای خود ایجاد کند.

از تکنولوژی سگویت (SegWit) چه میدانید؟! آشنایی با 2 ویژگی سگویت

سؤالات متداول درباره سگویت چیست

 

۱- کیف پول‌های تحت پشتیبانی سگویت کدام ها هستند؟

کیف پول‌های تحت پشتیبانی سگویت به ترتیب عبارت‌اند از:
لجر نانو اس (Ledger Nano S)
ترزور (Trezor)
الکتروم (Electrum)
کوینومی (Coinomi)
کوین‌بیس (Coinbase)
بیت‌گو (BitGo)
گرین‌ادرس (GreenAddress)
تراست ولت (Trust Wallet)
بیت‌باکس (BitBox)
اکسودوس (Exodus)
سامورایی ولت (Samourai Wallet)
سگویت‌ادرس (Segwitaddress)؛

۲- چگونه می‌توانیم بفهمیم که ما قادر به استفاده از سگویت هستیم یا نه؟

اگر ابتدای آدرس عمومی شما با ۱ شروع‌شده باشد عملاً امکان استفاده از سگویت را ندارید؛ اما اگر با عبارت ۳ یا bc1 شروع شود این امکان برای شما وجود دارد.

۳- صرافی‌هایی که امکان تراکنش سگویت را فراهم کرده‌اند کدامها هستند؟

جمینی (Gemini)
کراکن (Kraken)
لوکال‌بیت‌کوینز (LocalBitcoins)
بیت‌استمپ (Bitstamp)
بیتفینکس (Bitfinex)
بیتانیک (Bitonic)
هیت‌بی‌تی‌سی (HitBTC)

آمریکا دلار چاپ می کند، بیت کوین گران می شود؟

 

در اخر اگر علاقه مند هستید با بلاک چین و سایر مفاهیم پایه ای ارزدیجیتال آشنا شوید توصیه میکنم دوره جامع آموزش (بیت کوین) ارزهای دیجیتال (رایگان) را مشاهده نمایید. و همچنین اگر میخواهید با مراحل افزایش سرمایه آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.