معرفی سازمان بورس ایران، سازمان بورس ایران از کی شروع به فعالیت کرد؟

سازمان بورس ایران

سازمان بورس کالای ایران و سرمایه‌گذاری در بورس یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی است که این روزها بسیار داغ و پرطرف‌دار است. به‌طورقطع متوجه شده‌اید که این روزها بخش‌های خبری بسیاری در رسانه‌ها به صحبت در این مورد این بازار می‌پردازند و افراد زیادی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این بازار هستند اما تاریخچه‌ی بازار بورس از کجا شروع شد؟ شرایط و امکانات اولیه‌ی این بازار به چه ‌صورت بود و چندین سؤال دیگر که ممکن است با شدت گرفتن و افزایش محبوبیت این بازار برای شما به وجود آمده باشد. ما در این مطلب پاسخی برای همه‌ی سؤال‌های شما داریم. برای آشنایی با سازمان بورس ایران تا پایان همراه ما باشید.

• تاریخچه‎ی سازمان بورس کشور
• رویدادها و تحولات اصلی
• سامانه معاملات برخط، قدمی بزرگ در رشد بورس ایران
• چهار بورس اصلی بازار سرمایه‌ی ایران
• ساعات معاملات
• سخن آخر

تاریخچه‌ی سازمان بورس کشور

در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی فردی به نام وان لوترفلد که یک کارشناس بلژیکی بود، اساس‌نامه داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد اما این نقطه‌ی شروع کار بورس نبود. درواقع مهم‌ترین دلیل که باعث به تعویق افتادن تأسیس بورس در ایران شد هم‌زمانی با شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم بود. درنهایت، سال ۱۳۴۱ سازمان بورس کالای ایران با دامنه و ابعاد محدودتری نسبت به امروز، کار خود را آغاز کرد و تجارت آن تنها در اوراق بهادار شرکت‌ها و دولت‌ محدود شد. در پانزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۶ و حدود یک سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار، سازمان بورس ایران به انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعت و معدن که از بزرگ‌ترین واحد‌های تولیدی و اقتصادی در آن زمان به شمار می‌رفت، به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. پس‌ازآن سهام شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه عباس‌آباد نیز به مجموعه‌ی سهم‌های ارائه‌شده در بورس پیوست. تاریخچه‌ی سازمان بورس کشور تنها به همین موارد ختم نمی‌شود و تاکنون سیر تحولات ۵۰ ساله‌ای را پشت سر گذاشته، در ادامه مفصل‌تر به آن‌ها می‌پردازیم.

رویدادها و تحولات اصلی

تحولات بورس ایران را می‌توان به ۴ دوره‌ی زمانی تقسیم کرد:

• دوره‌ی اول
پیش از انقلاب گسترش بورس باعرضه سهم‌های دولتی نفت و سیمان، بانک و اوراق قرضه شروع به کار کرد و تا سال ۱۳۵۷ عدد شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس به ۱۰۵ رسید.

فعالیت در بورس

• دوره‌ی دوم
دوره‌ی دوم هم‌زمان شد با پیروزی انقلاب و رویدادهای سیاسی جدید که باعث شد بازار سازمان بورس ایران از اثرات منفی آن در امان نماند. شروع جنگ تحمیلی و رویدادهای سیاسی آن زمان، همچنین اتفاقات اقتصادی اعم از یکی شدن بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای، منجر به کاهش تعداد شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس شد که از عدد ۱۰۵ به ۵۶ شرکت، در پایان سال ۱۳۶۸ رسید.
• دوره سوم
سال ۱۳۶۸ آغازگر دوره‌ی سوم تحولات سازمان بورس کالای ایران بود. با شکل‌گیری‌ سیاست‌های متعدد دولت، مبنی بر گسترش و توجه به بازار سرمایه، در سال ۱۳۷۵ تعداد شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس به حدود ۲۵۰ شرکت رسید. این روند تا سال ۱۳۸۳ وجود داشت و شاخص‌های بورس از رشد بسیار خوبی برخوردار بود. حضور پرتعداد سهامداران در تالارهای بورس و انجام معاملات بورسی، برخلاف امروز که بیشتر معاملات در سایت سازمان بورس انجام می‌شود؛ حاکی از رونق و نوید روزهای خوش بازار سرمایه‌ی ایران بود.
• دوره‌ چهارم
آغاز دوره‌ی رونق و شکوفایی بورس هم‌زمان با سال ۱۳۸۳ اتفاق افتاد. یکی از مهم‌ترین تحولات تاریخ سازمان بورس کالای ایران تصویب قانون جدیدی تحت عنوان قانون بازار اوراق بهادار در سال ۱۳۸۴ بود. این قانون زمینه‌ی گسترش هرچه بیشتر بورس را فراهم می‌کرد.

سامانه معاملات برخط، قدمی بزرگ در رشد بورس ایران

ازجمله دیگر مواردی که رونق بازار سرمایه را به دنبال داشت، در سال ۱۳۸۹ رقم بود. راه‌اندازی سامانه معاملات آنلاین (برخط) نقطه‌ی عطف دیگری بود که همه‌گیری و رواج بیشتر بازار سرمایه را همراه داشت. به دنبال راه‌اندازی این سامانه، دیگر نیاز به حضور افراد و سهام‌داران در تالار سازمان بورس کشور نبود و معاملات به‌صورت آنلاین در سایت سازمان بورس و توسط پنل‌های کاربری کارگزاری‌ها انجام می‌شد. این امر در ارزش معاملات نیز تأثیر مثبت داشت. به این صورت است که معاملات و سفارش‌ها اصلی سهام‌داران به‌صورت آنلاین به هسته‌ی اصلی سایت سازمان بورس منتقل می‌شود و سهام‌داران به‌طور روزانه در ساعات فعالیت بازار، اقدام به معامله می‌کنند. ارزش انجام‌شده‌ی این معاملات درست به میزان معاملات سنتی و حضوری در تالار بورس اعتبار و وجهه‌ی قانونی دارد.

چهار بورس اصلی بازار سرمایه‌ی ایران

اکنون چهار بازار بورسی بزرگ در سازمان بورس ایران فعالیت می‌کنند:

۱٫ بورس اوراق بهادار تهران

شامل معاملات شرکت‌ها و اوراق بهادار مانند اوراق مشارکتی و… است.

۲٫ سازمان بورس کالای ایران

انجام معاملات انواع کالاها و محصولات مانند محصولات کشاورزی، پتروشیمی، فلزات و… در این بازار صورت می‌پذیرد.

۳٫ فرا بورس ایران

معاملات در خصوص سهام شرکت‌هایی که موفق به ورود به بازار اصلی بورس نشده‌اند، انجام می‌شود.

۴٫ بورس انرژی

معاملات حامل‌های انرژی ازجمله برق، زغال‌سنگ و کک در این بازار اتفاق می‌افتد.
حالا که با سازمان بورس ایران و سازمان بورس کالای ایران آشنا شدیم؛ بد نیست اطلاعاتی در رابطه با ساعات فعالیت این بازارها داشته باشید.

 

ساعات معاملات

بورس چیست؟

معاملات سهام در سازمان بورس ایران از روزهای شنبه تا چهارشنبه‌ی هر هفته، به‌جز روزهای تعطیل عمومی از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. معاملات انجام‌شده در سایت سازمان بورس، یک سیستم کاملاً مکانیزه است که دارندگان سهام نمی‌توانند خارج ساعات معاملاتی اقدام به خریدوفروش کنند. تنها اقدامی که در زمان بسته بودن بازار انجام می‌پذیرد، ارسال سفارش‌های آفلاین از طریق سایت‌ کارگزاری‌ها است که در اولین روز کاری بازار، این سفارش‌ها از طریق کارگزاری به سایت سازمان بورس و هسته‌ی معاملات ارسال می‌شود. در مصوب‌های اخیر سازمان بورس کشور در نظر گرفته‌شده است که ساعات انجام برخی سهم‌ها و شرکت‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ و برخی دیگر در زمان دوم فعالیت بازار تا ساعت ۱۵ انجام شوند. این امر از طرف سازمان بورس کشور برای مدیریت ترافیک ساعات معاملات و جلوگیری از اختلال هسته برای برخی نمادهای بورسی انجام پذیرفت.

سخن آخر

با تاریخچه و بازار سرمایه‌ی سازمان بورس کشور آشنا شدیم. تب‌وتاب حضور و سرمایه‌گذاری در بازار در یک سال اخیر، بیش از همیشه است. فراموش نکنید مهم‌ترین اصل در بازار بورس و سازمان بورس کالای ایران آموزش است. پرهیز از اقدامات هیجانی و داشتن آموزش به شما کمک می‌کند یک سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر داشته باشید و خیالی آسوده در رابطه‌ با سرمایه‌ی خود تجربه کنید. نظرات خود را با ما در رابطه با بورس در میان بگذارید. این مطلب را برای آشنایی بیشتر با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.