گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!

روند بازار سرمایه در کوتاه‌مدت و بلندمدت/پیش‌بینی قیمت دلار

روند بازار سرمایه در کوتاه‌مدت و بلندمدت/پیش‌بینی قیمت دلار

روند بازار سرمایه در کوتاه‌مدت و بلندمدت/پیش‌بینی قیمت دلار

سجاد بوربور، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایران اکونومیست گفت: علت رشد بازار سرمایه از گذشته تا کنون، تورم بوده است البته تک سهم‌هایی هستند که علاوه بر رشد اسمی (به واسطه تورم) با متغیرهای درون‌زای خوبشان رشد دوچندانی کرده‌اند.

وی افزود: ازآنجایی‌که لمس تورم با نگاه به رشد دلار بهتر قابل درک است بررسی دلار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این روزها همه نگاه‌ها به مذاکرات وین و شورای حکام است تا آینده دلار مشخص شود به این دلیل که اگر به هر دلیل منابع بلوکه شده ایران آزاد شود دولت و بانک مرکزی در کوتاه‌مدت قدرت سرکوب نرخ ارز را پیدا می‌کند ولی اگر دستشان خالی باشد قیمت دلار به سمت ارزش ذاتی خود حرکت خواهد کرد.

بوربور تاکید کرد: میانگین دلار در ۱۲ ماه برای ارزش گزاری شرکت‌های کامودیتی محور (شاخص ساز) اهمیت دارد (شرکت‌ها در ۱۲ ماه سال محصولات خود را می‌فروشند) در صورتی که طلا به صورت آنی از حرکت دلار نرخ می‌گیرد پس به صورت منطقی تغییرات نرخ ارز در کوتاه‌مدت نباید ملاک ارزش گزاری شرکت‌های بورسی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه این گونه بیان می‌کند: اکثر فعالین اقتصادی در ایران که اصولاً تازه‌کار هم هستند رشد دلار را عاملی برای رشد بازار سرمایه، افت دلار را دلیلی بر ریزش بازار سرمایه می‌دانند در صورتی که بایستی با دید بلندمدت به تاثیر دلار به بازار سرمایه نگاه کرد.

سجاد بوربور خاطر نشان کرد: هم اکنون دلار در کانال ۲۹ هزار تومان است اما بورس در جا می‌زند و روند نزولی دارد و همچنین سال گذشته زمانی که دلار در کانال ۲۲ هزار تومان بود و از ۲۲ هزار تومان تا ۳۳ هزار تومان افزایش داشت بورس ریزش کرد.

وی عنوان کرد: بسیاری از افرادی که در بازار سرمایه هوشمندانه رفتار می‌کنند و تسلط کافی دارند زمانی که دلار وارد کانال ۳٠ هزار تومان شد آگاهی داشتند که قیمت دلار با حجم نقدینگی حدوداً ۳ هزار و ۳٠٠ هزار میلیارد تومان پایدار نمی‌ماند و به همین دلیل سهامدار نماندند زیرا قیمت دلار را پر می‌دیدند (به همین دلیل شاخص ریزش شدید کرد) و وقتی دلار در کانال ۱۳ هزار تومان بود ارزش واقعی دلار را ۲۵ هزار تومان می‌دیدند به همین دلیل سهامدار بودند (به همین دلیل در آن زمان شاخص رشد پایدار داشت) در این دو مثال شرایط نسبتاً شفاف بود ولی در حال حاضر ابهام بیشتر است ابهاماتی مثل آینده دلار، تفکرات دستوری در بورس، کسری بودجه شدید دولت و احتمال جبران قسمتی از آن در بازار سرمایه، احتمال کمای چندساله بورس و … این شرایط باعث رکود در بازار سرمایه و رونق (به صورت اسمی) در بازارهای موازی می‌شود.(در کوتاه‌مدت)

سجاد بوربور در ارتباط با پیش‌بینی قیت دلار گفت: با نقدینگی فعلی که ۴ هزار میلیارد تومان است و اواخر امسال حداقل به ۴ هزار و ۷٠٠ هزار میلیارد تومان می‌رسد کف ارزش دلار روی کاغذ ۲۷ هزار ۵٠٠ تومان و سقف آن ۳۶ هزار تومان پیش‌بینی می‌کنم ولی سؤال اینجاست که آیا دولت مانند دهه ۸۰ قدرت سرکوب نرخ ارز را دارد؟

بوربور حساب‌جاری دولت را برای سرکوب قیمت دلار کافی ندانست و گفت: اوایل امسال پیش‌بینی شد که در ۶ ماهه اول سال، روزانه ۱ میلیون بشکه نفت و در ۶ ماهه دوم سال ۲ میلیون بشکه نفت فروخته شود و به طور میانگین در سال ۱۴۰۰ روزی یک و نیم میلیون بشکه نفت به فروش برسد در صورتی که این پیش‌بینی محقق نشد و حتی بالای ۸٠٠ هزار بشکه نفت هم فروخته نشد البته رشد قیمت نفت کمی این شرایط سیاه را بهتر کرد و با فرض دریافت دلارهای نفتی هم شرایط سیاه است.

وی در ادامه این گونه بیان می‌کند: در نهایت صادرات نفتی و غیر نفتی ۸۵ میلیارد دلار درآمد برای کشور دارد و واردات هم به همین مقدار است به عبارتی ۸۵ میلیارد دلار ورود ارز و ۸۵ میلیارد دلار خروج ارز داریم و قدرتی برای سرکوب قیمت دلار نمی‌ماند.

بوربور تاکید کرد: طبق داده‌های بانک مرکزی حدود ۳ میلیارد دلار خروج سرمایه در سه ماه اول سال ۱۴٠٠ ارزیابی می‌شود و این رقم بزرگی است که اگر به همین صورت پیش برود نزدیک ۱۲ میلیارد دلار خروج سرمایه تا پایان سال داریم و این موضوع برای اقتصاد کشور اذیت کننده خواهد بود و درنتیجه دلار رشد می‌کند و به ۳۶ هزار تومان می‌رسد.

سجاد بوربور در پاسخ به این پرسش که آیا رشد دلار تاثیر مطلوبی بر بازار سرمایه دارد، گفت: بسیاری از شرکت‌ها در بازار سرمایه دلار محور هستند و با افزایش قیمت دلار در بلند‌مدت رشد می‌کنند و زمانی این رشد شروع می‌شود که جبهه خرید در بازار سرمایه قوی شود یعنی پول به سوی بازار سرمایه حرکت ‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با پیش‌بینی بازار سرمایه به صورت کوتاه‌مدت گفت: در کوتاه‌مدت مادامی که ابهام در نشست وین و قیمت‌گذاری دستوری وجود داشته باشد و همچنین دولت برای جبران کسری بودجه خود نگاه به مالیات از شرکت‌های صادرات محور داشته باشد بازار سرمایه ریزشی خواهد بود.

سجاد بوربور درنتیجه حداقل ارزش دلار را روی کاغذ ۲۷ هزار و ۵٠٠ تومان و سقف آن را ۳۶ هزار تومان بر اساس نقدینگی ۴ هزار و ۷٠٠ هزار میلیارد تومان دانست و تاکید کرد: دولت امسال توان سرکوب ارز را نخواهد داشت و بازار سرمایه در بلندمدت مطلوب است اما به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن در کوتاه‌مدت درجا خواهد زد و روند ریزشی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!