۰ تا ۱۰۰ آموزش جامع و دیفای (defi)رایگان !!

0 تا 100 آموزش جامع و دیفای (defi)رایگان !!

دیفای برنامه ای غیر متمرکز از است که می تواند امور مالی را بدون نیاز واسطه انجام دهد. در کلام ساده تر اگر بخواهیم بگوییم دیفای چیست، باید اینگونه بیان کنیم که این برنامه غیر متمرکز مالی قادر است پروتکل های مالی و بانکی که امروز برای همه ما آشناست را کنار بگذارد و به صورت هوشمند روابط مالی میان دو طرف ایجاد کند.
برای درک مفهوم دیفای، ابتدا باید نقطه متناظر آن یعنی مفهوم سیستم امروزی پولی و مالی را مورد بررسی قرار دهیم. این بررسی می تواند نقاط ضعف این سیستم را مشخص کند، نقاطی که می تواند به ما نشان بدهد دیفای چیست.

سیستم پولی و مالی که امروز با آن سروکار داریم به گونه ای طراحی شده است که یک نهاد یا سازمان یا یک مرکز و حتی یک فرد باید به عنوان واسط میان هر رابطه مالی قرار بگیرد.
امروز هر رفتار پولی و مالی شما زیر نظر یک یا چند نهاد مالی به صورت مستقیم و غیر مستقیم قرار دارد. حتی با خرید و فروش به صورت مستقیم و با پول نقد نیز نقش ناظر قابل درک است. ناظر که یک بانک یا یک سیستم پولی و مالی است به عنوان تعریف کننده اصلی پروتکل های مختلف میان شما و طرف مقابل شماست.

بگذارید یک مثال بزنیم. شما نیاز به یک آدامس دارید. با در دست داشتن یک هزار تومان پول نقد می توانید این آدامس را از یک فروشنده خریداری کنید. در این بین ظاهرا نقش واسط چندان مشخص نیست. این نقش درست زمانی خودش را نشان می دهد که شما بخواهید با همین هزار تومان در جایی غیر از ایران خرید کنید. در این حالت عملا متوجه می شوید که پروتکل تعریف شده برای شما و مخاطب شما یکسان نیست و این موضوع نشان دهنده مستقیم نبودن رابطه مالی شما با هر کسی دیگر است. چیزی که در مفهوم دیفای به شکل دیگری تعریف می شود.

دیفای، جزئی از برنامه های غیر متمرکز

 

بلاک چین با حذف سرور و مرکز شبکه دست به انقلابی بزرگ و مهم در دنیای امروز ما زده است. در واقع بلاک چین به نوعی طراحی شده است که هیچ مرکز یا نهاد یا فردی نتواند اطلاعات را در اختیار خود داشته باشد. همین موضوع باعث شده است که عملا تمام اعمال و اتفاقات انجام شده در این شبکه به صورت غیر متمرکز مدیریت شود.

مسئله مهم این است که زمانی که یک شبکه مانند بلاک چین به صورت غیر مستقیم فعالیت می کند، باید تمامی برنامه ها و هر نوع کاربری که در این شبکه تعریف می شود، به صورت غیر متمرکز باشد. غیر متمرکز بودن به معنی حذف مرکز اصلی مدیریت اطلاعات است. در زبان بهتر این موضوع یعنی حذف واسطه میان دو کاربر!

 

موسس Aave، اشاراتی به توسعه توییتر بر مبنای اتریوم می‌کند

در حالت عادی زمانی که شما می خواهید در دنیای اینترنت با دوست خودتان شروع به گفت و گو کنید، یک سرور در گوشه ای از دنیا میان شما و دوستتان قرار دارد و این مکالمه را مدیریت می کند. این موضوعی است که در حالت های عادی زندگی خودمان نیز می توانیم به سادگی درک کنیم. به طور مثال زمانی که شما از تلفن استفاده می کنید، یک مرکز تلفن میان شما و مخاطب شما قرار می گیرد.

اما اگر همین کاربری ها بخواهد بر روی یک شبکه غیر متمرکز مانند بلاک چین شروع به فعالیت کند، باید خودش را منطبق بر آن تعریف کند. یعنی باید بتواند به صورت غیر متمرکز فعالیت کند. این جاست که نیاز به تعریف و ایجاد یک برنامه جدید تحت عنوان برنامه های غیر متمرکز است.

اتریوم به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه و به عنوان بهترین شبکه برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز، مهمترین میزبان انواع دیفای نیز محسوب می شود. دیفای ها برنامه های غیر متمرکز مالی هستند. در واقع این برنامه های غیر متمرکز مالی نوعی برنامه غیر متمرکز است که در شبکه هایی مانند اتریوم (اتریوم چیست)ایجاد می شود تا روابط مالی را به صورت غیر متمرکز و مستقیم ایجاد کند.

 

برنامه های دیفای

دیفای چگونه کار می کند؟

 

کار دیفای کاملا ساده و مشخص است. این برنامه های غیر متمرکز مالی با حذف واسطه هایی مانند انواع بانک ها و دولت ها و … سعی می کنند رابطه ای مستقیم و بدون واسطه میان افراد برقرار کنند. کمترین مزیت این مسئله افزایش سرعت و کاهش هزینه های مختلف است که توسط واسطه ها ایجاد می شد.

همانطور که در بالاتر نیز گفتیم دیفای عمدتا بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد می شود. نکته مهمی که در مورد اتریوم وجود دارد این است که اتریوم قادر است قراردادهای هوشمند ایجاد کند. در واقع اتریوم به عنوان عامل ایجاد کننده انواع برنامه های دیفای، آن ها را بر اساس قرارداد های هوشمند تعریف می کند. این قرارداد ها بر اساس نیاز دو طرف تعریف می شود و لزومی هم ندارد که صورت عام و کلی داشته باشد.

در واقع هر فرد با توافق مخاطب خود می تواند از یک دیفای مشخص و مختص خودشان استفاده کنند. نکته مثبت مهم دیگری که در این بین وجود دارد این است که قراردادهای هوشمند این اجازه را به شما می دهد که شرایط مختلف را مورد بررسی قرار دهید. شرایطی که در حالت عمومی غیر قابل اجرا می باشد.

مثلا شما می توانید هنگام خرید این شرط را قرار دهید که در صورت بارش باران هزینه پرداخت می شود! این موضوع توسط قرارداد هوشمند مدیریت می شود و اگر این شرایط مورد تایید فروشنده نیز باشد، قرارداد هوشمند اجرا می شود. این نمونه ای از برنامه های دیفای است.

 

0 تا 100 آموزش جامع و دیفای (defi)رایگان !!

دولت ژاپن، در پی ایمن‌سازی جهانی رمزارزها

 

سرمایه گذاری در دیفای

 

یکی از مهمترین پرسش هایی که در مورد دیفای وجود دارد این است که آینده این برنامه به چه سمتی خواهد رفت؟ این پرسشی است که نمی تواند به این سادگی ها به آن پاسخ داد.
در واقع بلاک چین به مفهوم ” کاربری ” بسیار وابسته است. در واقع تنها چیزی که در بلاک چین اهمیت دارد ” کاربری ” است. هر چیزی که بتواند کاربری ایجاد کند در دنیای بلاک چین زنده می ماند و هر چقدر این کاربری ها مهم تر، بیشتر و گسترده تر باشند عملا این بلاک چین است که زنده می ماند.

با توجه به مزیت های مختلفی که در مورد دیفای بیان کردیم، به نظر می رسد که این برنامه ها بتوانند کارایی مورد نیاز کاربران را فراهم کنند. در واقع شاید این تکنولوژی برای انسان امروزی چندان تعریف شده نباشد، اما در آینده نه چندان دور چه از طریق بلاک چین و چه از طرق دیگر این مسئله ایجاد می شود.

بنابراین در مجموع می توان گفت که تا زمانی که بلاک چین زنده باشد می توان امیدوار بود که این دسته از برنامه ها نیز به حیات خود ادامه بدهند. بر این اساس کاملا مشخص است که سرمایه گذاری در دیفای کاملا منطقی و سودآور می باشد.

اما توجه داشته باشید که این سرمایه گذاری باید با هدف بلند مدت انجام بگیرد. چرا که این برنامه ها هنوز به طور کامل نتوانسته اند نظر مخاطبان را به خود جلب کنند. در کلام ساده تر سیستم پولی و مالی امروزی هنوز می تواند پاسخگوی غالب نیاز کاربران باشد. با این حال نمی توان از ارزش ذاتی این برنامه ها نیز گذشت. سرمایه گذاری در دیفای می تواند یک موقعیت مالی مناسب برای هر فرد یا گروه سرمایه گذاری باشد.

سرمایه گذاری در دیفای
سرمایه گذاری در دیفای

سوالات متداول

۱- سرمایه گذاری در دیفای چگونه است؟
معمولا این برنامه ها به واسطه توکن هایی در بازار ارزهای دیجیتال عرضه می شوند. شما می توانید با خرید این توکن ها در این برنامه ها سرمایه گذاری کنید. این توکن ها نیز درست مانند هر توکن دیگری عرضه اولیه به شکل های مختلفی دارد.

۲- ریسک سرمایه گذاری در این برنامه ها چقدر است؟
به طور کلی ریسک سرمایه گذاری در هر نوع عرضه اولیه در بازار ارزهای دیجیتال بسیار است. این برنامه ها تا زمانی که بخواهد کاربری خودش را نشان بدهد و مورد توجه کاربران و بلاک چین قرار بگیرد مسیر سختی دارند و بسیاری از این توکن ها قبل از این که بخواهند به این مرحله برسند از بین می روند و این یعنی نابودی سرمایه سرمایه گذاران. بنابراین سرمایه گذاری در دیفای می تواند یک کار پر ریسک و خطرناک محسوب شود. حداقل به عنوان عرضه اولیه سراغ آن نروید.

۳- فرق دیفای با dapp چیست؟
دیفای زیر مجموعه ای از dapp های محسوب می شوند. در واقع این برنامه های مالی به صورت غیر متمرکز در شبکه بلاک چین قرار دارد. این چیزی است که dapp ها نیز ارائه می دهند. بنابراین می توان گفت که این برنامه های مالی زیرمجموعه ای از dapp ها محسوب می شوند. آیا میخواهید درباره حمله ۵۱ درصدی بلاک چین بیشتر بدانید؟ اگر علاقه مند هستید اطلاعات بیشتری کسب کنید حتما این مقاله را بخوانید. و همچنین در ادامه اگر هم میخواهید با مزایای افزایش سرمایه و استیکینگ در صرافی کوینکس آشنا شوید توصیه میکنم این مقاله را بخوانید)

 

یک اثر هنری رمزارزی از پیکاسو، برای چندین نفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.