گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!

مراقب توکن های رایگان باشید! کلاهبرداری با توکن های رایگان

توکن رایگان

توکن رایگان یا همان توکن مجانی امروز تبدیل به یکی از ابزارهای تبلیغاتی مهم برای جذب مخاطب در فضای مجازی شده است. در واقع با افزایش بهای توکن (Token) و کوین های مختلف در بازار ارزهای دیجیتال و به نوعی جذاب شدن این بازار، اعطای توکن رایگان تبدیل به یک ابزار تبلیغاتی قوی برای جذب مخاطب محسوب می شود. اما سوال این است که توکن رایگان تا چه اندازه واقعی است؟ آیا می توان توکن رایگان یا توکن مجانی را به عنوان یک کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال دانست یا خیر؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

یا همان توکن مجانی امروز تبدیل به یکی از ابزارهای تبلیغاتی مهم برای جذب مخاطب در فضای مجازی شده است. در واقع با افزایش بهای توکن و کوین های مختلف در بازار ارزهای دیجیتال و به نوعی جذاب شدن این بازار، اعطای توکن رایگان تبدیل به یک ابزار تبلیغاتی قوی برای جذب مخاطب محسوب می شود. اما سوال این است که توکن رایگان تا چه اندازه واقعی است؟ آیا می توان توکن رایگان یا توکن مجانی را به عنوان یک کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال دانست یا خیر؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

دریافت توکن خود به خودی، از رویا تا واقعیت

داستان توکن رایگان به ابتدای شروع به کار بازار ارزهای دیجیتال باز می گردد. در ابتدای فعالیت بازار ارزهای دیجیتال کمتر کسی بود که این بازار را بشناسد و اساسا بداند که ارزهای دیجیتال چیست و چه کاری انجام می دهد. از این رو عملا این بازار ارزش چندان بالایی نداشت. اما به هر حال کوین ها و توکن های آن موقعیتی برای سایت های مختلف ایجاد کرد تا بتوانند بر اساس آن شروع به جذب مخاطب کنند.

در واقع برخی از سایت ها بر اساس فعالیت کاربران به آن ها توکن یا کوین های مختلفی اعطا می کردند. این اتفاق نه از نظر مادی که از نظر روانی تاثیر گذار بود. زیرا به نوعی کاربر احساس می کرد که در یک بازی واقعی قرار گرفته است و با انجام کارهای مختلف توکن یا جایزه دریافت می کند. این داستان زمانی رخ می داد که عملا توکن یا کوین ها ارزشی بسیار کمتر از یک دلار داشتند.

اما رفته رفته بازار ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفت و عملا توکن ها و کوین ها دارای ارزش شدند. از این رو توکن رایگان تبدیل به یک ابزار مالی تبلیغاتی شد. یعنی علاوه بر جنبه روانی توکن رایگان می توانست یک ابزار به عنوان جنبه مادی محسوب شود. بنابراین بسیاری از این سایت ها روش خودشان را تغییر دادند و دیگر به سادگی توکن رایگان به کسی نمی دادند.

در واقع توکن رایگان به اندازه ای ارزشمند شده بود که عملا جذب مخاطب نسبت به اعطای این توکن ها صرفه اقتصادی نداشت. بنابراین رفته رفته مسئله توکن رایگان از دل فضای مجازی جمع شد. اما در سال های گذشته با توجه به اقبال عمومی به بازار ارزهای دیجیتال برخی از سایت ها طی یک اقدام عجیب، شروع به اعطای توکن رایگان کرده اند. حال سوال اینجاست که آیا واقعا دادن توکن رایگان به اندازه ای صرفه اقتصادی دارد که این سایت ها دست به آن کار زده اند و یا این دریافت توکن خود به خود کلاهبرداری بیش نیست؟

 

توکن غیر مثلی (NFT) چیست؟ لیست تمامی توکن‌های غیر مثلی ( NFT)

 

کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال
دریافت توکن رایگان – چگونه توکن رایگان بگیریم

کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

زمانی که از دور به مسئله توکن رایگان نگاه می کنیم، نمی توانیم با قطعیت بیان کنیم که اعطای توکن رایگان یک کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال محسوب می شود یا خیر. برای این که بتوانیم به این مسئله پی ببریم باید از شاخص های معتبری استفاده کنیم. یکی از این شاخص ها را می توان یکی از قوانین ساده اقتصادی دانست.

در اقتصاد یک قانون بسیار ساده و پایه ای وجود دارد. هر قدم شما در دنیای اقتصاد باید بهینه باشد. یعنی نسبت سودآوری شما به هزینه انجام شده بزرگتر از ۱ باشد. به عبارت ساده تر اگر شما هزار تومان برای تبلیغات خود هزینه می کنید، باید سودآوری که از جذب مخاطب حاصل از این تبلیغات به دست می آورید بیشتر از ۱۰۰۱ تومان باشد. حال بر اساس این شاخص معتبر و ساده می توان سراغ توکن رایگان رفت.

امروز توکن ها و کوین های مختلفی در بازار وجود دارد. در واقع نزدیک به ۵ هزار توکن در بازار وجود دارد که هر کدام از آن ها ارزش متفاوتی دارد.
بسیاری از این توکن ها ارزشی بسیار کمتر از یک دلار دارند و در واقع می توان از آن به عنوان توکن رایگان نام برد. اما برخی از این توکن ها ارزشی بالغ بر چند صد برابر یک دلار دارند. بنابراین با ارائه رایگان یکی از توکن های این دسته، عملا آن سایت صدها دلار به کاربر خود اعطا می کند.

بنابراین بر اساس اصل اقتصادی گفته شده این گونه می توان نتیجه گرفت که عملا توکن رایگان تنها در صورتی صرفه اقتصادی دارد که آن توکن از دسته توکن های نسبتا بی ارزش بازار باشد.
اما مسئله ای که وجود دارد این است که با قدرتمند شدن جنبه مادی بازار ارزهای دیجیتال عملا اعطای توکن رایگان دیگر قدرت روانی خود را از دست داده است. در واقع امروز بسیاری با ارزهای دیجیتال آشنا هستند و می دانند که این بازار چگونه کار می کند. بنابراین دوست دارند تنها سراغ ارزهای دیجیتالی بروند که می دانند با ارزش و سودآور است. پس عملا توکن رایگان یا توکن مجانی دیگر کارایی روانی نخواهد داشت.

 

3 تفاوت کوین و توکن که حتماً باید بدانید!

 

توکن رایگان
کد توکن رایگان

توکن مجانی، هیچگاه پرداخت نمی شود!

اگر امروز به یک سایت یا شرکتی برخورد کرده اید که توکن رایگان یا مجانی به شما می دهد، بدانید که احتمالا این سایت یا شرکت از یک روش بسیار ساده و نسبتا قدیمی برای این مسئله استفاده می کند. این روش این گونه است که شما برای مدتی قرار است کاری را انجام دهید. مثلا باید تنها لینک هایی که به شما داده می شود را باز کنید. به ازای هر چند لینک توکنی به شما اعطا می شود. این توکن به صورت مجازی به اعتبار شما در سایت اضافه می شود.

اما نکته مهم اینجاست که شما نمی توانید این توکن را به کیف پول خود منتقل کنید. در واقع اجازه برداشت از توکن رایگان ندارید. معمولا در این حالت به شما پیغامی داده می شود و اعلام می شود که تنها در صورتی می توانید توکن خود را منقل کنید که حداقل پنجاه توکن به دست آورده باشید.

بنابراین شما برای به دست آوردن یک توکن رایگان باید به اندازه ۵۰ توکن دیگر برای سایت مرجع کار انجام دهید. بعد از این که ۵۰ توکن شما به حسابتان اضافه شد. عملا سایت دیگر کاری با شما ندارد و در برخی از موارد حساب شما را به راحتی می بندد. در واقع سایت با ترفند توکن رایگان شما را به نوعی تبدیل به یک کارگر رایگان خود می کند! حال اگر دوست دارید می توانید اینگونه رایگان کار کنید!

توکن مجانی
توکن رایگان آیا یک کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال محسوب می شود؟ – دریافت توکن رایگان ارز دیجیتال

سوالات متداول

۱- توکن رایگان آیا یک کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال محسوب می شود؟
به طور کلی می توان گفت که بیش از ۹۰ درصد سایت ها و صفحاتی که اقدام به اعطای توکن رایگان می کنند، هدفی جز کلاهبرداری ندارند. در واقع در ساده ترین حالت این سایت ها از کاربران به عنوان کارگران رایگان استفاده می کنند. در واقع با توجه به این که ارزش توکن ها و کوین های مختلف بازار افزایش قابل توجهی داشته است، عملا می توان گفت که توکن رایگان تنها به صورت مجازی امکان پذیر است و از نظر اقتصادی هیچ صرفه ای نخواهد داشت.

۲- وضعیت توکن های مجانی که توسط خود شرکت های توسعه دهنده ارائه می شود چیست؟
این شرکت ها با هدف جذب مخاطب و آشنا شدن بازار با توکن تازه وارد، معمولا به صورت محدود اقدام به ارائه توکن رایگان در فضای مجازی می کنند. البته معمولا این توکن ها در صورت نصب کیف پول قابل برداشت خواهند بود. مسلما این نوع توکن رایگان، کلاهبرداری محسوب نمی شود، اما به هر حال سوال اصلی این است که آیا این توکن روزی ارزشمند خواهد شد؟ پاسخ به این سوال است که می تواند توکن رایگان اهدا شده را ارزشمند دانست یا خیر. در ادامه مقاله بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال و ایردراپ اسپارک (FLR) را مطالعه نمایید.

 

Alibaba، اولین بازار توکن های غیرمثلی خود را راه اندازی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!