تخصیص ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی چه تأثیری بر نرخ دلار دارد؟

تخصیص 9 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی چه تأثیری بر نرخ دلار دارد؟

خبر:
کمیسیون تلفیق گفت: با توجه به عدم روشن بودن طرح دولت و عدم ارائه طرح مکتوب قابل استناد، ۹ میلیارد دلار با قیمت ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) برای تأمین دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱ اختصاص داد.

تحلیل خبر:

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است که به‌صورت میانگین روزانه ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ بشکه نفت ۶۰ دلاری صادر کنیم و نرخ تسعیر ارز ۲۳۰۰۰ تومان باشد؛ در بودجه دیده شده که دولت ۳۸۱ همت(هزار میلیارد تومان) از محل فروش نفت و ۱۳۷ همت از صندوق توسعه ملی تأمین کند که با هم ۵۱۸ همت می‌شود. اگر روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه نفت ۶۰ دلاری با دلار ۲۳۰۰۰ تومان بفروشد و سهم شرکت نفت را بدهد عدد ۵۱۸ همت پوشش داده می‌شود

ولی دولت در سال ۱۴۰۰ تا همین حالا حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی داده است و قرار است ۹ میلیارد دلار ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰۱ اختصاص دهد که با این شرایط با فروش ۱٫۲ میلیون بشکه نفت ۶۰ دلاری حدود ۲۶ میلیارد دلار ورود ارز دارد و اگر سهم شرکت ملی نفت و صندوق توسعه ملی (طبق بودجه ۱۴۰۱ فقط ۲۰ درصد) را از مبلغ فروش نفت کم کنیم حدود ۶۵ درصد آن به دولت می‌رسد.(۱۷ میلیارد دلار)

۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۳۸ همت (هزار میلیارد تومان) می‌شود و اگر ۸ میلیارد دیگر هم در بهترین حالت با نرخ ۲۷۰۰۰ تومان بفروشد می‌شود ۲۱۶ همت که جمع ورودی دولت از این محل ۲۵۴ همت می‌شود. عملاً دولت با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌تواند ۵۱۸ همت را پوشش دهد و فقط از این محل ۲۶۴ همت کسری می‌آورد. این کسری بعلاوه کسری‌های دیگر بودجه نقدینگی را تحریک کرده و در میان‌مدت و بلند‌مدت عامل اصلی رشد دلار خواهد بود.
متغییرهای کلان اقتصادی تأخیر دارند ولی دروغ نمی‌گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.