بررسی بازار طلا در ایران

بررسی بازار طلا در ایران

حرکات طلا در ایران با ۲ پارامتر، طلای جهانی و دلار به نرخ بازار آزاد ایران رابطه مستقیم دارد. در این مقاله می‌خواهم در مورد این ۲ پارامتر مهم صحبت کنم.

طلای جهانی

برای اینکه نظر قابل‌اتکای از آینده طلای جهانی داشته باشیم باید به متغیرهای پولی امریکا بپردازیم.

• وقتی کرونا نمایان شد قیمت طلای جهانی حدود ۱۵۶۰ دلار بود و در حال حاضر حدود ۱۷۱۰ دلار است یعنی حدوداً ۱۰% رشد کرده است.
• در همین مدت نرخ بهره بین‌بانکی (تأثیرگذار بر بازار) حدود ۱٫۶% بود و در حال حاضر حدود ۰٫۰۸% است یعنی حدوداً ۹۵% افت کرده است.
• در همین مدت پایه پولی امریکا حدود ۳۴۵۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۵۲۵۰ میلیارد دلار است یعنی حدوداً ۵۲% رشد کرده است.
• در همین مدت ترازنامه بانک مرکزی امریکا حدود ۴۱۵۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۷۵۶۰ میلیارد دلار است یعنی حدوداً ۸۲% رشد کرده است.
• در همین مدت اوراق نگهداری شده در ترازنامه بانک مرکزی امریکا حدود ۳۸۰۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ میلیارد دلار است یعنی حدوداً ۸۴% رشد کرده است.
• در همین مدت سپرده‌های دیداری امریکا حدود ۴۰۰۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۱۸۱۰۰ میلیارد دلار است یعنی حدوداً ۳۵۲% رشد کرده است.
• در همین مدت سپرده‌های مدت‌دار امریکا حدود ۱۵۴۶۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۱۹۴۰۰ میلیارد دلار است یعنی حدوداً ۲۵% رشد کرده است.
• در همین مدت تولید ناخالص داخلی واقعی امریکا حدود ۱۹۰۰۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۱۸۷۸۰ میلیارد دلار است یعنی حدوداً ۱٫۲% افت کرده است.
• در همین مدت نرخ بهره اوراق ۱۰ ساله امریکا حدود ۱٫۵۴% بود و در حال حاضر حدود ۱٫۴۷% است یعنی حدوداً ۵% افت کرده است.
• در همین مدت نرخ تورم انتظاری ۱۰ ساله امریکا حدود ۱٫۶۵% بود و در حال حاضر حدود ۲٫۲% است یعنی حدوداً ۳۳% رشد کرده است.
• در همین مدت نرخ بازده مورد انتظار ۱۰ ساله امریکا حدود ۰% بود و در حال حاضر حدود منفی ۰٫۷۴% است یعنی افت زیادی داشته است.
• در همین مدت نرخ بیکاری امریکا حدود ۳٫۵% بود (اشتغال کامل) و در حال حاضر حدود ۶٫۳% است یعنی حدوداً ۸۰% رشد کرده است.
• در همین مدت شاخص قیمت مصرف‌کننده شهری امریکا حدود ۲۵۸ بود و در حال حاضر حدود ۲۶۲ است یعنی حدوداً ۱٫۶% رشد کرده است.
• در همین مدت شاخص داوجونز حدود ۲۸۲۵۶ بود و در حال حاضر حدود ۳۰۹۲۴ است یعنی حدوداً ۹% رشد کرده است.
• در همین مدت بدهی امریکا حدود ۲۳۲۲۳ میلیارد دلار بود و در حال حاضر حدود ۲۶۹۴۵ است یعنی حدوداً ۱۶% رشد کرده است.
• در همین مدت نسبت بدهی عمومی امریکا به تولید ناخالص امریکا حدود ۱۰۷٫۷% بود و در حال حاضر حدود ۱۲۷٫۲ است یعنی حدوداً ۱۸% رشد کرده است.
• کسری بودجه امریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۱۳۲ میلیارد دلار بود و در سال ۲۰۲۱ طبق گفته دفتر اقتصادی کنگره حدود ۲۳۰۰ میلیارد دلار است به‌غیراز بسته حمایتی ۱۹۰۰ میلیارد دلار یعنی کسری بودجه امریکا در سال جاری پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۲۰۰ میلیارد دلار شود.

آیا راه اندازی دوباره آتی سکه طلا میتواند در کنترل قیمت سکه طلا مفید باشد؟

تفسیر من از این اعداد به این صورت است که بانک مرکزی برای عبور از بحران کرونا نرخ بهره را نزدیک به صفر کرد با خرید اوراق و افزایش پایه پولی در شرایط فعلی کاملاً مشخص است که اقتصاد امریکا دست به ماشه است زیرا سپرده‌های دیداری رشد بسیار بالایی کرده و با توجه به رشد اقتصادی منفی امریکا می‌تواند زنگ خطری بزرگ برای شروع تورمی سنگین باشد البته نشانه‌های در حال شکل‌گیری است مانند تورم انتظاری، شاخص قیمت مصرف‌کننده شهری، افزایش بدهی امریکا و …

بانک مرکزی امریکا برای ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره بین‌بانکی در این سطح مجبور است به رشد پایه پولی ادامه دهد و این یعنی کاهش ادامه‌دار ارزش دلار امریکا و بانک مرکزی امریکا در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت جرات تغییر سیاست پولی را ندارد زیرا اگر نرخ بهره را افزایش دهد موجب فروپاشی بازار سهام خواهد شد و تبعات آن سنگین است. (مگر با شکل‌گیری نشانه‌های از ابر تورم)

شروع کرونا، طلای جهانی را بالای ۲۰۰۰ دلار برد و با رفتن کرونا منطقی است زیر ۱۵۶۰ دلار نیاید و درنهایت با شرایط به وجود آمده در بلندمدت پتانسیل رشد خوبی در طلای جهانی وجود دارد.

بررسی بازار طلا در ایران

دلار بازار آزاد ایران

 

از سال ۱۳۸۰ تا به امروز به‌صورت میانگین رشد نقدینگی حدود ۲۷% و رشد اقتصادی نیز به‌سختی ۲% بوده است اگر سال پایه موردنظر برای دلار را سال ۸۱ در نظر بگیریم و تورم را حاصل تفاضل نرخ نقدینگی با نرخ رشد اقتصادی بدانیم و تورم کشورهای طرف تجاری ایران را در محاسبات دخیل کنیم برای سال ۱۳۹۹ به عددی حدود ۲۸ هزار تومان می‌رسیم. در سال ۱۳۹۹ نقدینگی کشور حدوداً ۳۲۰۰ هزار میلیارد تومان است و احتمال بالایی وجود دارد که نقدینگی در سال جاری به ۴۱۰۰ هزار میلیارد برسد که روی کاغذ ارزش دلار را به بالای ۳۵ هزار تومان می‌برد. سؤال مهم اینجاست که آیا مانند دهه ۸۰ قدرت سرکوب وجود دارد یا مانند سال ۹۱، ۹۷ و ۹۹ جهش ارزی خواهیم داشت؟

مهم‌ترین کاربرد طلا چیست؟ آشنایی با ۳ کاربرد طلا در زندگی امروزه

با بررسی بودجه ۱۴۰۰ به این نتیجه می‌رسیم که حداقل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت.(طبق پیش‌بینی‌ها در بودجه محقق نمی‌شود) دولت تعهد کرده است ۸ میلیارد دلار برای سال ۱۴۰۰ به کالاهای اساسی اختصاص دهد اگر دولت از اولین روز سال ۱۴۰۰ روزانه بالای ۲ میلیون بشکه نفت ۴۵ دلاری صادر و پول آن را دریافت کند این کسری بودجه از محل پایه پولی جبران نخواهد شد و دولت این پتانسیل را دارد که حتی مانند دهه ۸۰ قیمت ارز را سرکوب و کمی قیمت دلار را کاهش دهد.(در این حالت قیمت دلار به ارزش دلار نمی‌رسد) اگر ما بتوانیم از اولین روز سال ۱۴۰۰ روزانه حدودا ۱٫۵ میلیون بشکه نفت ۴۵ دلاری صادر کنیم و پول آن را دریافت کنیم این کسری بودجه از محل پایه پولی جبران نخواهد شد و دولت این پتانسیل را دارد که نرخ ارز را سرکوب ولی کاهش بااهمیتی نمی‌تواند بدهد و احتمال بالایی دارد در ۳ ماهه آخر سال رشد ملایمی در دلار داشته باشیم. (در این حالت قیمت دلار به ارزش دلار نمی‌رسد) اگر ما بتوانیم از اولین روز سال ۱۴۰۰ روزانه زیر ۱ میلیون بشکه نفت ۴۵ دلاری صادر کنیم و پول آن را دریافت کنیم این کسری بودجه از محل پایه پولی جبران خواهد شد و دولت این پتانسیل را ندارد که نرخ ارز را سرکوب کند در این شرایط احتمال بالایی دارد که قیمت دلار به ارزش دلار برسد

پس در حال حاضر پیش‌بینی قابل‌اتکای فروش نفت مسیر درست تحلیل نرخ ارز است.

به نظر من با توجه به تفکرات سیاسی و اقتصادی در کوتاه‌مدت احتمال افت دلار بازار آزاد ایران وجود دارد ولی دلار نمی‌تواند زیر ۱۹۰۰۰ تومان الی ۲۰۰۰۰ تومان افت کند و اگر هم افت کند ماندگار نیست و در بلندمدت احتمال رشد دلار بالا است و در حال حاضر طلای جهانی فضایی برای افت بااهمیت ندارد پس اگر دلار به قیمت‌های گفته شده رسید با دید معامله‌گری منطقی است به صورت پلکانی قسمتی از سبد دارایی خود را به طلا اختصاص دهیم.

آخرین اخبار بیت‌کوین: این ارز دیجیتال بیش از هر زمان دیگری طلا خریداری می‌کند!

1 دیدگاه برای “بررسی بازار طلا در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.