بخش هفتم: توهم معامله‌گری

بخش هفتم: توهم معامله‌گری

زندگی ماهی آزاد (Salmon):

ماهی‌های آزاد در سرچشمه رودخانه‌ها به دنیا می‌آیند و شروع زندگی آنها با سفر به سمت دریا و اقیانوس شروع می‌شود. ماهی آزاد برای تخم گذاری به سرچشمه رودخانه‌ها می‌رود و این مسیر را برعکس شنا می‌کند. ماهی که در خلاف جهت رودخانه شنا می‌کند، بیشتر وقت‌ها مجبور می‌شود از آبشارها بپرد. این سفر ممکن است ماه‌ها طول بکشد. جالب اینجا است که ماهی‌های آزاد همیشه به همان رودخانه‌ای که در آن متولد شده‌اند باز می‌گردند و در آنجا تخم ریزی می‌کنند. بسیاری از ماهی‌های آزاد بعد از تخم ریزی می‌میرند ولی بعضی از آنها به دریا باز می‌گردند و ممکن است دوباره تخم گذاری کنند. در مسیر و حرکت دسته جمعی این ماهی‌ها خیلی‌ها درون اقیانوس طعمه نهنگ‌ها و کوسه‌ها می‌شوند.

 

وقتی ماهی‌ها به سواحل دریا نزدیک می‌شوند در آنجا هم شیرهای آبی و پرندگان دریایی منتظر آمدن آنها هستند، مسیر بیش از ۳ هزار کیلومتری ماهی‌ها برای رسیدن به نقطه مورد نظرشان از ابتدای رودخانه شروع می‌شود و همانطور که گفتم تمام این مسیر را خلاف جهت جریان آب شنا می‌کنند. با رسیدن ماهی‌ها به محل‌های کم عمق رودخانه شکار خرس‌ها شروع می‌شود، آن‌ها برای در امان ماندن به نقاط عمیق رودخانه می‌روند تا از دست خرس‌ها در امان باشند اما فرار از عقاب سر سفید امکان ندارد.

 

در این سفر، ماهی‌ها وقتی به آبشارها می‌رسند باید از روی آنها بپرند، خرس‌های بالای این آبشار با دهان‌های باز منتظر هستند، پس از پشت سر گذاشتن این مسیر طولانی سرانجام ماهی‌های آزاد به زادگاه خود می‌رسند، جای که کم عمق‌ترین قسمت رودخانه است ولی درآنجا خرس‌ها به راحتی مشغول شکار هستند و در نهایت تعدادی کمی از ماهی‌هایی که به اینجا می‌رسند فرصت  دارند تخم ریزی کنند. تعداد زیادی از این ماهی‌ها پس از تخم ریزی و پیمودن این سفر سخت دیگر توان زندگی ندارند و می‌میرند.

 

اتفاقاتی که در این سفر برای ماهی آزاد رخ می‌دهد، بسیار شبیه اتفاقاتی است که در بازارهای مالی برای معامله گران خرد به وجود می‌آید. بزرگان بازارهای مالی یعنی کسانی که روندهای بلند مدت سهم‌ها را به وجود می‌آورند، می‌دانند معامله گران خرد از چه روش‌های برای معامله کردن استفاده می‌کنند (تکنیکال، فاندامنتال و تکنوفاندامنتال) و با توجه به همین شناخت، معامله گران خرد را صید می‌کنند و پول از جیب‌های کوچک به جیب‌های بزرگ منتقل می‌شود.

 

شروع سفر ماهی آزاد کاملا فطری است این سفر به او دیکته شده و مجبور است همین راه را ادامه دهد و گذینه دیگری ندارد ولی معامله‌گر برای رسیدن به درجه حرفه‌ای چندین راه دارد. نکته جالب این جا است که معامله‌گران با اینکه می‌بینند روش‌های قدیمی برتری ندارد و باعث زیان‌های سنگین آن‌ها می‌شود، دقیقاً مانند ماهی آزاد در اجرای آن‌ها پا فشاری می‌کنند و در نهایت صید بزرگان بازار می‌شوند. کمتر معامله‌گری به این موضوع فکر می‌کند که روشی ساده ولی کارآمد خلق کند که در دایره دانسته‌های بزرگان بازار نباشد که کمتر در دام آن‌ها گرفتار شود.

 

سؤال:

آیا از دید یک تحلیل گر، اطلاعات خیلی قبل‌تر از انتشار در قیمت لحاظ شده است؟

تمام معامله گران موفق اعتقاد دارند که بازار غیر قابل پیش بینی است به همین دلیل از حدزیان استفاده می‌کنند ولی این یک واقعیت است که هرچه از مصدر اطلاعات دورتر باشیم حرکات قیمت تصادفی‌تر به نظر می‌رسد.

نویسنده:

مهندس سجاد بور بور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.