بخش ششم: دل‌باختگی به معامله گری

همه‌جا شنیدیم که در بورس شمار کمی از افراد به موفقیت می‌رسند و خیلی‌ها با شکست این بازار را ترک می‌کنند وقتی انگیزه آن را جویا می‌شویم، نخستین جمله‌ای که با آن برخورد می‌کنیم این است که:

بورس برای همه خوب است ولی همه برای بورس خوب نیستند.

شباهت‌های شغل معامله گری با دیگر شغل‌ها:

افرادی که به دنبال موفقیت در شغل‌های سطح بالای جامعه مثل مهندسی، جواهر شناسی، پزشکی، آیتی و … هستند، باید زمان زیادی را برای رسیدن به این هدف اختصاص دهند، مثلاً فردی که می‌خواهد یک مهندس حرفه‌ای شود باید تا مقطع کارشناسی ۴ سال و تا کارشناسی ارشد ۲ سال درس بخواند و چندین سال هم در زمینه تحصیلی خود در بازار آزاد تجربه کسب کند تا موفق شود و به مهندس حرفه‌ای تبدیل شود تازه اینجا این فرد به درآمد خوب می‌رسد، تمام کارهای سطح بالا در این نکته مشترک هستند که باید دانش و تجربه با هم همگام شود. معامله گری به عنوان یک کار بسیار سطح بالا از این قاعده مستثنی نیست و باید زمان زیادی را برای آموزش و تجربه صرف کنیم تا به یک معامله گر حرفه‌ای تبدیل شویم.

 

تفاوت‌های شغل معامله گری با دیگر شغل‌ها:

افرادی که هدفشان انتخاب کارهای سطح بالای جامعه است مسیر برای آن‌ها کاملاً مشخص و زمانبندی شده است به طوری که این افراد با توجه به انتخابشان، می‌دانند چه دروسی را باید مطالعه کنند و چگونه تجربه عملی کسب کنند و این پروسه چقدر طول می‌کشد (مانند پزشکی) ولی در معامله گری مسیر دقیق مشخص نیست زیرا:

۱) به صورت تخصصی منابعی وجود ندارد که افراد علاقه مند به معامله گری را پله به پله به سمت حرفه‌ای شدن هدایت کنند.

۲) رشته دانشگاهی در این زمینه تعریف نشده است.

۳) کسانی که در معامله گری به درجه استادی می‌رسند کمتربه دنبال پرورش معامله گران دیگر هستند.

به صورت کلی کسانی که پا به این حوزه می‌گذارند عموماً از نحوه استفاده از منابع آموزشی، استفاده از تجارب کسب شده و زمان رسیدن به هدفشان بی اطلاع هستند. عملاً تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه‌ای یک سفر است.

معامله گری شغلی است که درآمد آن قابل پیش بینی نیست و میزان درآمد آن حدی ندارد.

مثلاً:

یک مهندس که کارمند یک شرکت است می‌داند که اول هر ماه مقدار مشخصی حقوق دارد و این مقدار نه کم می‌شود و نه زیاد ولی در شغل معامله گری درآمد ثابتی وجود ندارد و امکان دارد معامله گر در یک ماه درآمد بسیار بالای داشته باشد، در ماه بعد درآمد متوسط و در ماه بعد درآمدی نداشته یا حتی ضرر هم کرده باشد به همین دلیل معامله گران حرفه‌ای درآمد خود را سالیانه مورد بررسی قرار می‌دهند و میانگین آن درآمد ماهیانه، معامله گر حرفی می‌شود.

کسانی که این شغل را انتخاب می‌کنند باید بدانند که دراین مسیر طولانی با ممارست گام بردارند، با توجه به مطالب گفته شده برای تبدیل شدن به معامله گر حرفه‌ای، سعی و خطاهای زیادی وجود دارد.

 

چرا کسانی که وارد این حوزه می‌شوند مسیر را تا آخر ادامه نمی‌دهند؟

همان طور که گفتیم نداشتن منابع قابل اتکا وکمتر در دسترس بودن راهبری که خود این مسیر را رفته باشد به تنهای می‌تواند خیلی از علاقه مندان به این کار را از ادامه این مسیر منصرف کند، به دلیل سعی و خطاهای زیاد که وجود دارد ولی کسانی که حتی این چالش را پشت سر می‌گذارند با مشکل بزرگتری رو به رو می‌شوند که آن نداشتن درآمد ناکافی است از آنجای که زمان پیمودن این مسیر مشخص نیست افراد علاقه مند به این شغل باید ذخیره مالی مناسبی داشته باشند در غیر این صورت مشکلات مالی مانع رسیدن به این هدف می‌شود.

 

درآمد مستمر متناسب با سطح دانش فرد:

در جامعه پزشکان زیادی وجود دارند که به دلیل تفاوت سطح تخصوص آن‌ها درآمدهای متفاوتی دارند، پزشک فوق تخصوصی که به درآمد بالا رسیده از ابتدا این درآمد را نداشته و با ارتقا پلکانی سطح دانش خود توانسته به طور پیوسته سطح درآمد خود را افزایش دهد، در معامله گری هم چنین است در ابتدا معامله گر آماتور و زیانده است و با تلاش به مرحله بعدی می‌رسد که نه زیان می‌کند و نه سود با گذر از این مرحله معامله گر به درآمد ثابت می‌رسد که می‌توانیم بگوییم که معامله گر نیمه حرفه‌ای شده است و هرچه معامله گر بیشتر بر سطح معامله گری خود تمرکز کند درآمد بیشتری خواهد داشت و به معامله گر حرفه‌ای شدن نزدیک‌تر می‌شود و وقتی به معامله گر حرفه‌ای تبدیل شد با سرعت بیشتری نسبت به یک مهندس حرفه‌ای یا دکتر حرفه‌ای ثروتمند می‌شود زیرا:

یک مهندس حرفه‌ای یک فردی است که یک تعهد کاری و یک حقوق ثابت دارد ولی برای یک معامله گر حرفه‌ای بازارهای زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد و میزان این سرمایه گذاری حدی ندارد به طوری که سود کردن از این بازارها هم سقفی نخواهد داشت.

 

توقع معامله گرحرفه ای در مقابل دیگر کارها سطح بالا:

ما می دانیم که هدف‌های بزرگ تلاش‌های بزرگ را می‌طلبد و نتیجه رسیدن به هدف بزرگ داشتن دستاوردهای بزرگ است. معامله گری که این مسیر طولانی را با ممارست و تلاش فروان با موفقیت پیموده و به یک معامله گر حرفه‌ای تبدیل شده شایسته چیست؟

معامله گر حرفه‌ای تولید کننده سود است همان طور که کمپانی خودرو سازی ماشین تولید می‌کند معامله گران حرفه‌ای از پول خود و دیگران سود تولید می‌کند.

توهم معامله گری:

عوام وقتی به این باور می‌رسند که به معامله گری علاقه مند هستند و تصمیم خود را برای شروع این کار می‌گیرند در این رویا فرو می‌روند که به زودی این کار، کار اول آن‌ها می‌شود و دیگر نیازی نیست کار خسته کنندهٔ فعلی خود را ادامه دهند و از درآمد فوق العادهٔ آن به رؤیاهای خود می‌رسند.

از آنجایی که این کار محودیت زمانی و مکانی ندارد اغلب افراد تازه وارد در این کار اینچنین فکر می‌کنند که با انجام معامله گری در هرجای دنیا و در هر زمانی می‌توانند درآمد بالایی داشته باشند و به راحتی در هر کشوری اقامت کرده و خانه، ماشین، امکانات رفاهی خود را با بهترین کیفیت ممکنه تهیه کنند و نیم نگاهی هم به فعالیت‌های عام المنفع داشته تا حس معنوی خود را هم ارضا کنند ولی این تفکر یک توهم خطر ناک است زیرا

این شرایط برای یک معامله گر حرفه‌ای به وجود می‌آید نه برای فردی که فقط به این شغل علاقه مند شده و مسیر طولانی معامله گری را نپیموده است.

من همیشه به شاگردانم گوشزد می‌کنم معامله گری مانند درخت است، همان طور که ثمره درخت میوه است، ثمره معامله گری هم درآمد بالا و رفاه است. زمانی توقع خواهیم داشت که درخت میوه‌های فوق آلعاده ای بدهد که از سال‌ها قبل، رسیدگی‌های لازم را برای شکوفای نهال و تبدیل شدن به یک درخت بارور را داشته باشیم دقیقاً مانند یک معامله گر آماتور که می‌خواهد به یک معامله گر حرفه‌ای تبدیل شود.

یادمان باشد:

با رسیدگی ممتد درختان به ثمر می نشینند بعضی از درختان دو ساله و بعضی ۵ ساله ولی باروری آنها قطعی است.

نویسنده: مهندس سجاد بور بور

1 دیدگاه برای “بخش ششم: دل‌باختگی به معامله گری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.