گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!

انواع تحلیل

انواع تحلیل در معامله‌گری

انواع تحلیل در بازار های مالی

  1. تکنیکال
  2. فاندمنتال
  3. تکنو فاندمنتال

 روش تکنیکال

تنها نیاز ما اطلاع از قیمت و حجم معاملات است. با استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری موجود مانند متاتریدر، محاسباتی بر روی قیمت انجام می‌دهیم و به‌وسیله خروجی آن محاسبات، می‌توانیم با درصدی خطا، جهت آینده قیمت را پیش‌بینی کنیم. ابزارهای چون اندیکاتورها، اسیلاتورها و خطوط فیبوناچی و غیره.(در ادامه مقاله ساعت کار فارکس را هم بخوانید)

مطلب بیشتر را از این لینک مطالعه کنید

تحلیل تکنیکال چیست؟ (قسمت اول)

روش فاندمنتنال

بررسی محصول از جهات مختلف و بنیادی‌تر برسی می‌شود. فرض کنید می‌خواهیم در بازار ایران وارد بازار بورس شویم. ابتدا باید صنعت یا صنعت‌های مختلفی را که می‌خواهیم سهمش را بخریم بررسی کنیم. نکاتی مانند:

  • وضعیت آن صنعت در ایران
  • ریسک‌های اقتصادی صنعت
  • ریسک‌های اقتصادی ایران
  • وضعیت سیاسی ایران در داخل و خارج
  • ریسک‌های سیاسی ایران در داخل و خارج از کشور

پس از انتخاب صنعت، می‌رسیم به بررسی شرکت‌های داخل آن صنعت. برای این کار باید صورت‌های مالی شرکت‌ها و همچنین گزارش‌های فروش و موارد دیگر را بررسی کنیم.

پس همان‌طور که می‌بینید، تحلیل فاندمنتال، وقت‌گیرتر و سخت‌تر است. همین‌طور نیاز دارد در چندین حوزه اطلاعات و دانش تحلیل گری خوبی داشته باشیم.

تکنیکال یا فاندمنتال؟ (قسمت دوم)

روش تکنو فاندمنتال

ابتدا با روش فاندمنتال محصول یا محصول‌هایی را انتخاب می‌کنیم و سپس با روش تکنیکال، نقاط ورود و خروج را مشخص می‌کنیم.

می‌توان گفت تحلیل فاندمنتال آینده دورتری را در نظر دارد و تحلیل تکنیکال نسبتاً کوتاه‌مدت یا میان‌مدت است. البته این حرف به‌صورت صد در صد نیست؛ یعنی تحلیل گران فاندمنتال می‌توانند دید کوتاه‌مدت نیز داشته باشند و همین‌طور تحلیل گران تکنیکال می‌توانند دید بلندمدت داشته باشند.(مقاله دستورات خرید و فروش در بازارهای جهانی را هم بخوانید)

 

دانشی که برای تحلیل فاندمنتال موردنیاز است سال‌هاست در دانشگاه‌ها تولید و به دانشجویان آموزش داده می‌شود. علومی مانند اقتصاد، سرمایه‌گذاری، مدیریت، مدریت ریسک، علوم مالی.

اما تحلیل تکنیکال هیچ‌وقت به دانشگاه پیدا نکرد. تحلیل گران تکنیکال بامطالعه کتاب‌ها و شرکت در دوره‌ها یا اینترنت می‌توانند این دانش، یا شاید بتوان گفت مهارت را کسب کنند.(در ادامه اگر میخواهید بدانید کدام افزايش سرمايه بهتر است  و  تفاوت اوراق قرضه با اوراق مشارکت  چیست این مقاله را هم بخوانید)

ازنظر من تحلیل تکنیکال علم نیست بلکه یک مهارت است. مهارت استفاده از ابزار مختلف برای پیش‌بینی جهت آینده بازار. یک تکنیکالیست تنها لازم است یک مهارت را کسب کند و آن‌هم مهارت استفاده از نرم‌افزار و ابزارهای آن؛ اما فاندمنتالیست نیاز دارد دانش‌های متفاوتی را آن‌هم در سطح خوب به دست آورد. شاید یکی از عللی که تحلیل تکنیکال با استقبال بیشتری از طرف تازه واردین مواجه می‌شود همین است.

چون فکر می‌کنند ساده است! و چون فکر می‌کنند با صرف کمی وقت می‌توانند ثروتمند شوند.

معامله گر می‌تواند از انواع تحلیل در معاملات خود استفاده کند و یا با ترکیب آنها روشی منحصر به فرد بسازد

تفاوت‌های متای ۴ و ۵ از منظر برنامه‌نویسی و بهینه‌سازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گردونه رو بچرخون و تا 50 درصد تخفیف برای خرید محصولات جایزه بگیر!