ارزش بازار سهام ،اثر متغیرهای کلان اقتصادی بر سهام بانک‌ها

ارزش بازار سهام
همان‌طور که می‌دانید نحوه عملکرد بازارهای مالی مشخص می‌کند که وضع اقتصادی آن کشور به چه صورت است. در کشورهایی که اقتصاد آن‌ها در حال رشد روزافزون است، بازارهای مالی بسیار خوب کار می‌کنند و در کشورهایی که وضع اقتصادی نامناسبی دارند، وضعیت برعکس است. برای همین بسیار مهم است که وضعیت بازارهای مالی و اقتصادی به‌خوبی سنجیده شوند. بورس اوراق بهادار و بانک‌ها از مهم‌ترین نهاد های مالی کشور هستند به همین دلیل وضعیت ارزش بازار سهام و شاخص قیمت سهام در فهم اتفاقاتی که در آینده ممکن است رخ دهد، اهمیت بسیاری دارد. از طرف دیگر سیستم اقتصادی بسیار پیچیده است و عوامل بسیاری در تغییر ارزش سهام شرکت‌ها دخیل هستند. دانستن این عوامل می‌تواند به ما در پیش‌بینی مناسب و تصمیم‌گیری‌های دقیق بر پایه این پیش‌بینی‌ها کمک بسیاری بکند. در این متن قصد داریم به عوامل تأثیرگذار بر سهام بانک‌ها بپردازیم و عوامل مختلف را برشماریم. در ادامه به این پرسش‌ها خواهیم پرداخت:
• عوامل مؤثر بر ارزش بازار بورس (سهام) چیست؟
• عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام بانک‌ها و شاخص قیمت سهام بانک‌ها چیست؟

عوامل مؤثر بر ارزش بازار سهام چیست؟

قبل از این‌که به پرسش اصلی بپردازیم بهتر است از پرسش کلی‌تری شروع کنیم و بپرسیم که عوامل تأثیرگذار بر ارزش بازار سهم چیست. عوامل مؤثر بر قیمت سهام به سه دسته تقسیم می‌شوند. این سه دسته عبارت از:
۱٫ عوامل داخلی یا درون شرکت،
۲٫ عوامل محیطی یا کلان
۳٫ عوامل مرتبط با صنعت
 در این بخش ما به‌طور مختصر به عوامل محیطی یا کلان می‌پردازیم.
مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر ارزش بازار سهام، عوامل کلان است که تغییرات در آن نقش به سزایی در تغییر قیمت‌ها دارد. وضعیت اقتصادی و سیاسی یکی از عوامل کلان است. اگر فضای سیاسی و اقتصادی کشور، برای سرمایه‌گذاران نشان از اوضاع خوب آینده داشته باش، بورس رشد می‌کند و در غیر این صورت شاهد سقوط شاخص خواهیم بود.
ارزش ذاتی سهام یا NAV چیست با ساده‌ترین توضیح
از عوامل دیگر می‌توان به سیاست‌های پولی و مالی اشاره کرد. معمولاً این‌که دولت‌ها چه رویکردی درزمینه سیاست‌های مالی و پولی خود داشته باشند، نتیجه مستقیمی در بورس می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال اگر قیمت ارز افزایش پیدا کند، شرکت‌های مبتنی بر صادرات به سود خوبی دست پیدا می‌کنند و قیمت سهام این شرکت‌ها هم رشد می‌کند.(در ادامه فیلم تحلیل فاندامنتال بیت کوین را هم ببینید)
یکی دیگر از نشانه‌هایی که سرمایه‌گذاران باید بررسی کنند، بودجه سالانه کشور است. این عامل ازاین‌جهت مهم است که بندهای این بودجه مشخص می‌کند که در دولت قرار است به چه صنایعی توجه کند. در همین راستا می‌توان به قوانین و مقررات نیز اشاره کرد. هر چه قوانین و مقررات در یک کشور ثبات داشته باشد، وضع بورس هم خوب می‌شود. دلیل آن‌هم مشخص است، سرمایه‌گذاران می‌توانند وضع آینده را پیش‌بینی کنند و بر پایه آن دست به انتخاب بزنند.
نرخ تورم نیز دیگر عامل مؤثر بر ارزش بازار بورس یا سهام است. این عامل نیز با توجه به ویژگی شرکت‌ها می‌تواند بر ارزش سهام آن‌ها اثر مثبت یا منفی بگذارد. البته همان‌طور که در قسمت مقدمه نیز اشاره کردیم، عوامل بسیاری درزمینهٔ ارزش بازار سهام تأثیر دارند و ما تنها در اینجا به بخشی از عوامل مؤثر بر ارزش سهام اشاره کردیم.
ثبت نام سهام عدالت، مراحل ثبت نام سهام عدالت در ۵ دقیقه

ارزش بازار سهام

 

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام بانک‌ها و شاخص قیمت سهام بانک‌ها چیست؟

حال که به عوامل مؤثر بر ارزش بازار سهام پرداختیم، می‌توانیم به عوامل تأثیرگذار بر شاخص قیمت بانک‌ها بپردازیم. در این زمینه در دانشگاه‌های کشور و دنیا تحقیقات بسیاری انجام می‌گیرد تا بفهمند که چه عواملی بر قیمت سهام بانک‌ها تأثیر می‌گذارد و میزان آن نیز به چه اندازه است اما می‌توان به‌طورکلی به‌اتفاق نظری در این تحقیقات رسید.
به‌طورکلی عواملی چون نرخ تورم که در مورد آن در بخش قبلی توضیح دادیم علاوه بر نرخ سود تسهیلات بانکی، نرخ تولید ناخالص داخلی، نرخ ارز و حجم نقدینگی ازجمله عواملی هستند که تأثیر به سزایی در تعیین شاخص قیمت سهام بانک‌ها دارند. طبق پژوهش‌ها به نظر می‌رسد که تولید ناخالص داخلی و سود سپرده بانکی تأثیر مستقیمی بر روی شاخص قیمت سهام بانک‌ها داشته باشد اما نرخ ارز و تورم اثری معکوس بر قیمت سهام بانک‌ها بگذارد. به این معنا که با افزایش آن‌ها شاخص قیمت سهام بانک‌ها نیز افت می‌کند.(توصیه میکنم در ادامه مقاله ورود به بازار بورس جهانی را بخوانید)

جمع‌بندی

بازار بورس یکی از نهادهای مهم مالی یک کشور است که به‌نوعی نبض اقتصادی آن به‌حساب می‌آید. سرمایه‌گذاران در هرجایی از دنیا سعی دارند با سنجیدن عوامل اقتصادی متفاوت پیش‌بینی کنند که آینده سهام در بازار بورس چه خواهد شد تا به این شکل بهتر بتوانند تصمیم‌گیری کنند. در این متن نیز ما به این موضوع پرداختیم.
در بخش اول به این پرسش پرداختیم که عوامل مؤثر بر ارزش بازار سهام چیست و سپس عوامل کلان تأثیرگذار بر آن را توضیح دادیم. در بخش بعدی به عوامل تأثیرگذار بر شاخص قیمت سهام بانک‌ها پرداختیم و بعد از برشماری یکایک این عوامل به شما گفتیم که هرکدام چه تأثیری بر سهام بانک‌ها می‌گذارد.(در ادامه مقاله اصطلاحات فارکس را مطالعه کنید)
روش اطلاع از واریز سود سهام عدالت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.